:::: 2014.08.22 – FRIDAY ::::
09.00 – Opening of the Festival Gate. Setting up tents in the camping areaArt dreams across the entire park:

  • Swarm by an art group “Balti”
  • Dreams in Trees by Milda and Justas
  • Mandalas and snares by “Tibeto įkvėpti”
  • Mather of Hares by “Taurima”

15.00 – Bicycle trip around the heritage sites and places of interest with Vaidas Banys; from the Gate

 

Film and Lecture Tent:

• “Bone Dream Boats”: an exhibition of works by Artūras Rožkovas

15.30 – Justė MICHAILINAITĖ “Dreams in Lithuanian folk songs”
16.30 – Rimantas ŽIRGULIS “Town of Kėdainiai as a Lithuanian regional phenomenon”
17.40 – Rita BANIENĖ “Lucid Dreaming”
18.50 – Vida ŠATKAUSKIENĖ “Sleep, sleeping aids, lullabies”
20.00 – Lullabies for children and adults by Justina MILEŠKAITĖ and Justė MICHAILINAITĖ

Film programme:

21.00 – Flicker – Nik Sheehan – 2008 (documentary, in English)
22.20 – Kunigo naudą, velniai gaudo – Balys Bratkauskas – 1981
23.00 – Institute Benjamenta, or This Dream People Call Human Life – Stephen Quay, Timothy Quay – 1995 (in English)
00.50 – Tanin No Kao (The Face of Another) – Hiroshi Teshigahara – 1966 (japonų k./angl. titrai)
02.55 – Sayat Nova (The Color of Pomegranates) – Sergei Parajanov – 1968 (in Armenian / subt.)
04.15 – The end.

 

Yard of Charms:

• “Axis”: an exhibition of jewellery and sculpture by “Lietis”

17.00 – Tea magic: the impact of tea on sleep and dreams
18.00 – Incense: tradition of making Lithuanian incense
19.00 – Beading; mandalas; dream-catchers
20.00 – Pottery

 

Archery Yard:

18.30 – Archers and their armament: archery club “Strėlė”

 

Folk stage:

20.00 – ON THE BARREL: free-form lectures and open discussions
The speakers are announced on the spot

22.00 – FOLK NIGHT with ensemble LYGAUDĖ

 

22.00 – 03.00 – DREAM MACHINE;
In the Bunker

CAMP OF STARS: Juodaragis observatory with Saulius Lovčikas
Open daily, especially if the night sky is clear

…….

19.00 – Opening rites at the Altar.
In memoriam of Kriwe Jaunius-Jonas Trinkūnas

 

Dreams stage:

19.30 – KŪLGRINDA
20.10 – AUŠTARAS
20.50 – KORYS
21.45 – KRAUKA /Denmark
22.45 – SIEBEN /UK
23.50 – ESSA /Belarus
00.55 – NYKSTA
01.55 – FRAILTY /Latvia
03.00 – SOMNAMBULA
21.00 – TRYS KETURIOSE.
Sutartinės by the Altar.

 

Sleep(less) stage:

21.00 – TEGU TEKA
21.50 – WEJDAS
22.40 – DRIEZHAS
23.32 – McKaras
00.30 – Obšrr – OOO – OOrchach
01.50 – LYS
02.40 – GIRIŲ DVASIOS
03.30 – Shnare.sys
04.30 – DJ Shn (minimal.lt)

 

:::: 2014.08.23 – SATURDAY ::::
05.20 – FISHING: a competition for those who love to catch the Fish. On the bank of the Šušvė River; rules and registration on the spot
06.00 – Gong meditation and yoga; in the Gong Shade
07.30 – Morning exercise; meditation with Eligijus Valskis; at the Folk stage
10.00 – 16.00 – Football Competition for the MJR XVII Horn
11.00 – 17.00 – Traditional beer brewing by Simonas Gutautas; at Dundulis


Hikes and tours
:

09.30 – Bus tour; guide Vaidas Banys; from the Gate
10.00 – Skinderiškis Park with its founder Kęstutis Kaltenis; from the Folk stage
11.00 – Along the river paths: a hike with Tadas Šidiškis; from the Info Centre


For kids
:

11.00 – 13.00 – Valley of Mystery: secrets in the ground; in the Quarry of Dreams
19.00 – 20.00 – Decoration and lighting of glass lamps; in the Yard of Charms
14.00 – The music of kanklės: lessons by Justina MILESKAITE; at the Altar

 

Film and Lecture Tent:

09.00 – Animation for kids
10.00 – Eligijus VALSKIS “Healthy sleep and the consequences of disturbing the sleep cycle”
11.10 – Dr. Eirimas VELIČKA “Khayāl: Musical dreams of India”
12.20 – Skalmantas BARKAUSKAS “Kanklės in the Lithuanian folk culture”
13.30 – Prof. Audrius BEINORIUS “The phenomenon of the dream in Asian cultures”
14.40 – Dr. Dainius RAZAUSKAS “Dreams”
15.50 – Dr. Eglė ALEKNAITĖ “The dreams of Siberian shamans”
17.00 – Elona ILGIUVIENĖ “Interpretation of dreams in analytical psychology”
18.10 – Jonas VAIŠKŪNAS “Dreams, legends and rituals”
19.20 – Rokas SINKEVIČIUS “Unusual spiritual experiences in the memoirs of partisans, political prisoners and exiles”
20.30 – Romanas ŠIROUCHOVAS “Prussian horse: 1000 years of history”
21.20 – Ethno-cosmic tale “The Horse That Got Lost” – Rāmans, Aleksandras Mateevas, Eugenijus Zencovas

Film programme:

21.40 – Autobusas – Vytautas Balsys – 1991
22.05 – Forte! Arba OČ 12/36 – Jonas Marcinkevičius – 1991
22.40 – Spiklenci Slasti (Conspirators of Pleasure) – Jan Svankmajer – 1996
00.10 – Altered States – Ken Russell – 1980 (in English)
02.00 – A Field in England – Ben Wheatley – 2013 (in English)
03.40 – Weird cartoons
~04.30 – PABAIGA

 

Yard of Charms:

10.00 – Traditional jewellery
11.00 – Dream painting; in the lawn at the Film and Lecture Tent
12.00 – Round table workshop: masks and dream-catchers
13.00 – Leather; pottery; Baltic tradition
14.00 – Herbalism; witchcraft; lecture “Herbs for deep sleep”
15.00 – Batik: black and white dyeing of cloth
16.00 – Bread baking tradition; baking of the MJR bread; preparation of yeast
17.00 – Amulets; interpretation of dreams; divination
18.00 – Beading workshop
19.00 – Divination by fire; divination by wax – herbalists from Aukštadvaris
20.00 – Night of tradition by the fire: fairytales with tea

 

Archery Yard:

13.00 – Blindfold
14.00 – Archery competition for the Juodaragis Arrow; for adults

 

Folk stage:

16.00 – Performance “Bitinėlis’ Tales for Six Senses”
18.00 – On the Barrel: freeform lectures and open discussions
22.00 – Folk night: folk dances for sleepless souls

 

22.00 – 03.00 – DREAM MACHINE
In the Bunker

00.00 – Night orienteering competition
Registration from 23.00 at the Info Centre

…….

Folk stage:
13.00 – ŽIEDUPĖ
13.30 – SMILGELĖ
14.00 – GILĖbeer songs
14.40 – LYGAUDĖ
15.20 – UGNIAVIJAS

Dream stage:
17.00 – GILĖ
17.40 – GYVATA
18.40 – PIEVOS
19.40 – MANO JUODOJI SESUO
20.40 – LELA MENELIA
21.40 – MEROPE (Europe)
23.00 – AND ALSO THE TREES (UK)
00.35 – JUODVARNIS
01.35 – SPANXTI
02.40 – DONIS

 

Sleep(less) stage:

16.30 – DJ Plix
17.00 – DJ Do
18.30 – DJ Paulius Ilius
20.15 – RANA
21.00 – KFG PULKELIS
22.00 – VIRSMAI
23.10 – SALA
00.05 – Ô PARADIS (Spain)
01.00 – Daina Dieva ≈ SKELDOS
02.20 – BUDRŪS
03.10 – DJ Ryklys

:::: 2014.08.24 – SUNDAY ::::
06.00 – Gong meditation and yoga; in the Gong Shade
07.00 – Morning exercise; meditation with Eligijus Valskis; at the Folk stage
10.30 – Boulder tour with Rita Balsevičiūtė from Aukštadvaris; from the Info Centre


Film and Lecture Tent:

09.00 – Animation films for kids
10.00 – Mija Džeinara UBARTIENĖ “Lucid dreaming”
11.10 – Saulius LOVČIKAS “About the concept of cosmos and its limits”
12.20 – Rolandas PETKEVIČIUS “Dreams in the traditional Lithuanian medicine”


Archery Yard:

13.00 – Archery competition for the Juodaragis Arrow; for kids

 

MJR spaceport by the fire:

16.30 – Launching of the Juodaragis rocket into Space :)

 

…….

Folk stage:
12.30 – DJ Eirimas (world)
14.00 – MIGLAUKAS
14.45 – Vytautas V. LANDSBERGIS
16.00 – KŪLGRINDA ir DONIS
Presentation of the album “Hymns to Žemyna”

17.00 – Closing rite of the Festival;
at the Altar.

 

 

:::: 08.26 – ANTRADIENIS / Tuesday ::::
Ramios bitės tyliai dūzgia…
MJR XVII after-party
In the Botanical Gardens of the University of Vilnius in Vingis Park
19.00 – 23.00

.