Dangus.net
Gimtoji
English
MJR 2011
MJR 2011
MJR 2011
MJR 2011
MJR 2011
MJR 2011
MJR facebook MJR myspace MJR youtube MJR twitter
MJR forumas
MJR 2011
MJR festivalis MJR 2011 MJR XIV MJR MJR programa MJR vietovė MJR atvykimas MJR bilietai MJR parama MJR media MJR org. MJR MJR

MJR 2011

 

 

MJR XIV programa
:::: KINAS ::::
Dokumentalisto Roberto Verbos filmų retrospektyva
Robertas Verba buvo iš tų dokumentininkų, kuriems kino kamera – jų esybės dalis, jų akys, širdis. Sukurti praėjusio amžiaus antroje pusėje, Verbos filmai gyvena ilgiau už savo autorių. Jo filmai "Senis ir žemė" (1965), "Čiutyta rūta" (1968), "Šimtamečių godos" (1969), "Šventėn" (1970) laikomi lietuvių poetinės dokumentikos viršūnėmis, epochos pradžia.

"Laisvės kryžkelės"
/Lietuvos gyventojų genocido ir rezistencijos tyrimo centras, 2010

Lietuvos partizanų fotografijos - iš nebūties sugrįžusios pokario įvykių liudininkės. Pogrindžio sąlygomis, itin slapta darytos Laisvės kovotojų nuotraukos kare suvaidino nemenką vaidmenį. Vieniems tai buvo įkvėpimo šaltinis, kitiems klastingas ginklas... O daugelis nuotraukų dar turi savo, ypatingą istoriją.

 

"Nesulaužyti priesaikos" /rež. A.Marcinkevičiūtė, 2007
Tai pasakojims apie eilinį Tauro apygardos Žalgirio rinktinės partizaną Juozą Armonaitį–Triupą. Pokario metais aktyviai su ginklu rankose kovojęs prieš Sovietų okupaciją, o sužeistas ir pakliuvęs į nelaisvę, jis ištvėrė žiaurius kankinimus, nesyk žvelgė mirčiai į akis, tačiau kario priesaikos nesulaužė. Neseniai šis Žmogus iškeliavo Anapilin... Filmas žiūrovui atskleidžia, kokia graži ir tvirta gali būti kovotojo dvasia.

 

"Balta spalva - mirties" /rež. G.Adomaitytė, R.Kaminskas, 1993
Dokumentinis filmas apie "Armijos krajovos" veiklą Vilnijos krašte. Pasakoja liudininkai. Senas filmas, kuris savo tiesia tiesa sukėlė nemažą šurmulį. Istorijos puslapiai, kuriuos vis dažniau stengiamasi nutylėti.

"Strazdas - žalias paukštis" /rež. Jonas Vaitkus, Lietuva, 1990
Ši muzikinė fejerija – bene kiekvieno žmogaus egzistavimo, būties vientisumo schema. Išties įspūdingose etno scenografijos scenose kalbama apie bet kokį vyro ir moters suartėjimą, apie kiekvieno kovą su blogiu, nesusilaikymo atvėju nešančiu mirtį. Gražus ezoterinis reginys neįsileidžiantis svetimšalių, o lietuvį tenkinantis užuominomis. Sigito Gedos poemos "Strazdas" motyvais. Itin įdomus, tačiau deja užmirštas lietuviškas filmas, nuo kurio Juodaragis švelniai nupūs laiko dulkes...

 


"Nepaprasti Tučkaus ir jo viršininko nuotykiai"
/rež. A. Gricius, V. Lekavičius, 1994
Vos tik pasirodęs ekrane šis keistuolių duetas akimirksniu tapo klasika. Šioje painioje istorijoje naivieji detektyvai narplios paslaptingai pavojingą Karlo-Henriko karūnos paslaptį. Šmaikštus humoras ir dabar jau gerai žinomų aktorių žvaigždynas neleis pramiegoti nuostabaus sekmadienio ryto visai Jūsų šeimai..

 

"The Hellstrom Chronicle" /rež. W.Green, E.Spiegel, JAV 1971 (anglų kalba)
Pseudo-dokumentins filmas, kuriame išgalvotas mokslininkas teigia, kad anksčiau ar vėliau dėl savo unikalaus prisitaikymo ir greitos reprodukcijos vabzdžiai galutinai užvaldys žemę, o žmonija privalės užleisti savo pozicijas dėl per stipriai joje įsišaknijusio individualizmo. Filmas kuris įtakojo net rašytoją fantastą Herbertą Franką! O žiūrovą jis priboškia unikaliai nufilmuotais vaizdais, kurių aplinkybių neįmanoma įsivaizduoti.

 

"Дикая охота короля Стаха" (Savage Hunt of King Stakh)
/rež. V. Rubinchik, SSRS, 1979 (rusų kalba / angliški titrai)
Mistinė drama sukurta garsaus baltarusių rašytojo V.Korotkevičiaus kūrinio motyvais. XIX a. pabaigoje, etnografas Beloreckis niūriame Gudijos užkampyje tyrinėja liaudies padavimus ir legendas. Apsistojęs sename dvare jis netikėtai išgirsta pasakojimą, apie karalių Stachą, kuris kartas nuo karto išsiruošia į laukinę medžioklę...

"Szerelmem, Elektra" (Electra, my love)
/rež. M. Jancso, Vengrija, 1974 (vengrų kalba / angl. titrai)

Vienas originaliausių vengrų kino novatoriaus darbų. Ekranizuojant klasikinį graikų mitą apie Elektrą, kino metrui prireikė vos 12 ilgų kadrų-epizodų, kurie sudaro 75 min. trukmės kūrinį! Nė sekundei nesustodama, nuolat kadre besisukanti kamera ir masinės, kone ritualinės scenos nustebins net visko mačiusius rimto kino gerbėjus.

 

"Moon" /rež. D.Jones, D.Britanija, 2009 (anglų kalba)
Astronautas Semas Belas vienui vienas mėnulyje prižiūri automatizuotą retų dujų "Helis-3" gavybą. Vienintelis jo pagalbininkas ir kompanjonas, visur nuolatos besisukinėjantis, įkyrus robotas Gertis. Besibaigiant sutarčiai, Semas ima svajoti apie gįžimą namo, bet ar treji priverstinėje izoliacijoje praleisti metai gali praeiti be pasekmių? Gilus filmas tamsiai Juodaragio nakčiai. Garso takelį kūrė pats Clint Mansell!"Jonathan Livingston Seagull"
/rež. H.Bartlett, D.Britanija, 1973 (anglų kalba)
Nenusakomo grožio filmas, pasakojantis apie iš žuvėdrų pulko išvarytos žuvėdros Džonatono klajones ir laisvės bei išminties paieškas. Beveik prieš keturis dešimtmečius susuktas filmas iki šiol stebina žiūrovus savo net šiems laikams tobulu atlikimu ir fone skambančia nuostabia muzika.

 


 

 [c] Mėnuo Juodaragis [c] Dangus 2011

.