AMATŲ KIEMAS
AMATŲ KIEMAS

AMATŲ KIEMAS

Ką matysime – ką girdėsime – ką pažinsime – kaip šėlsime?
Programa

Sunku numanyti koks paslaptingas ir kartu artimas bei neatsiejamas buvo girios pasaulis mūsų senoliams. Apie tai apart tyrimų duomenų byloja ir perduodamos amatų t.y. senųjų apyvokos daiktų, muzikos instrumentų, žaislų ir kt. gamybos tradicijos. Dirbiniai stebina mus savo medžiagos įvairove, formų derme, simbolika. Iš kur visa tai? –  dažnai klausiame – kas jiems, mūsų protėviams, perdavė šias tradicijas? Kieno ranka išraižė beržo tošies druskinėje eglutės simbolį, o gal tai apsėta ir apakėta dirva?  Kieno ranka įspaudė dailų raštą, keramikos šukėje, kurį neseniai pakėlė jaunasis archeologas? Kas sugalvojo tokias įstabias medinių stogastulpių formas, kurie naktyje it vėlės pasitinka ir palydi praeivį? Šiuos klausimus tarsi vaikui norisi užduoti kaskart vis naujai ir naujai, nors atsakymai rodos kažkur girdėti, kažkur skaityti.

Kiekvienas mus pasiekęs dirbinys ar radinys perteikia savitą senųjų meistrų apdirbimo būdą ir visiškai primityvias, aplinkoje, o dažniausiai miške, nesunkiai aptinkamas medžiagas, įstabias formas ir praėjusių amžių dvasią.  Mus pasiekę amatai slepia savyje kažką iš amžių glūdumos – tai baltiškasis genas, kodas ar klodas – kurį tauta išsaugojo perduodama iš kartos į kartą, įvildkama į besikeičiantį laikmečio rūbą. Apie tai kalba ne tik daiktai, bet ir patys amatai. O užvis iškalbingiau – žodinė, dainavimo tradicija, dar vadinama folkloristika.

Šių metų Mėnesio Juodaragio amatų kieme turėsime galimybę prisiliesti prie gausybės su mišku ir medžiu susijusių tradicinių amatų, mokinsimės juos perprasti savomis rankomis, kurti ir kartu pritaikyti šiandienai.

Dirbtuvėse “Miškas į namus” kartu su Jurga Kutkiene net tik pinsime gorčius iš miško medžiagų, bet ir galėsime pasigaminti įspūdingus sietynus, kurie gali papuošti Jūsų sodybą.

Stebėsime kaip gimsta audeklas tautiniam kostiumui Aukso vainiko laureates, geriausios Lietuvos audėjos zarasiškės Birutės Andrijauskienės rankose, kokie miško raštai įausti senuosiuose audiniuose.

Eksperimentinės archeologijos klubo “Pajauta” narys Martynas Švedas pristatys senuosius odos apdirbimo būdus bei dirbinius, o Austėja Luchtanaitė atvers senuosius miško gėrybių panaudojimo maisto gamyboje ypatumus. Prie didžiojo amatų kiemo Ąžuolo parimęs pasakas seks Juodaragio dvasia – žilabarzdis Švenčionių krašto pasakorius Algirdas Breidokas, o sekmadienį visų neabejingų ir dainingųjų lauks dar ilgesnis Vyrų dainų stalas.

Kiemo amatininkų gretas netrukus pasipildys daugybė naujų meistrų vardų.

Kviečiame dalyvauti!

Iki dugno ir veidu į samanas!

Programa
EKOMENIS
SKYFORGER (LV)
KITA