MJR XXI PROGRAMA

Atmintinė

Vieta, atvykimas, sąlygos

Programos dalys pagal veiklas ir erdves

Rėmėjai

 

Muzikos atlikėjai

Muzikos veidai ir kaukės

Gintas GASCEVIČIUS

Pirmasis MJR garso magijos akordas šįkart skirtas avangardui – būgnų perkusijos virtuozui Gintui Gascevičiui. Per jau beveik 40 metų siekiančią muzikinę karjerą, daugeliui jis žinomas kaip legendinės grupės Bix narys. Šiandien Gintas yra daugelio muzikinių projektų dalyvis spektaklių ir garso takelių autorius, kuriantis be standartų ir nuolat stebinantis klausytojus netikėtomis mušamųjų, vokalo, vaizdinių konceptualizacijomis. Tai ko gero pats tinkamiausias kreivų garsų spektaklis, praskleidžiantis uždangą į nenuspėjamą Juodaragio kelionę.

SEN SVAJA

Šiemet antrajį albumą pridainavusios ir prigrojusios Sen Svajos laumės grįžta papuošti ir Mėnesio Juodaragio sceną. Trys smaragdo žaluma žydinčios kerėtojos, gyvam pasirodymui suviliojusios ugninį raganių, Juodaragio klausytojus nusives į pelkę ir akies kraštu parodys ten paslėptą savo turtą – laumių kraitį. Raganiška įvairių tautų muzika ir išjaustas šamaniškas folkloras, einantis per širdį… Sen Svaja – su savais!

SAULIUS SPINDI

Solinis roko ir elektroninės muzikos kūrėjo Sauliaus Labanausko (Fashion Games, Saprophytes) projektas Juodargio ausis labiausiai privertė suklusti pernai išleistu nuostabiu albumu “Vai tu girala”, kuriame tamsios elektroninės muzikos ratilais atgaivino autentiškus legendinio, dar 1980-aisias į Dausas iškeliavusio dzūkų dainų karaliaus Petro Zalansko balso įrašus. Būtent šią mantrinę, kol kas tik kelis kartus gyvai atliktą programą Saulius Spindi pristato MJR scenoje, kartu su gausia kviestinių vokalistų draugija ir Petro Zalansko anūku.

UGNIAVIJAS

Vyrų kuopos Ugniavijas tvirtai, emocingai ir nuoširdžiai traukiamos karinės folkloro dainos jau seniai užkariavo didelės dalies Lietuvos klausytojų širdis. Folkloro scenoje Ugniavijas tapo galingu fenomenu, o prasidėjo lygiai prieš 10 metų čia, Mėnesio Juodaragio festivalyje! Tad Dausų sceną sudrebins išties išskirtinis pasirodymas – švęsdami smarkią sukaktį Ugniavijo vyrai pirmą kartą pristatys savo naują, trečiąjį albumą! Ar dainuosim kartu? Žinoma!

DANDELION WINE

Ilgamečiai Juodaragio lankytojai neabejotinai prisimena ryškią ir nuotaikingą australų grupę, tapusią pačiais geriausiais festivalio bičiuliais. Aplinkybės susipynė taip, kad po devynerių metų, kaip tik glaustojo festivalio laiku – Dandelio Wine vėl Europoje! Džiaugiamės ir kviečiam prie stalo… t.y. į sceną, kur mūsų laukia naujai užburiantis psichodelinis electro-folk-wave viduramžių pasaulis. Scenoje žada pasirodyti ir grupės Spanxti vokalistė Ingula. Lyg to būtų maža, Dandelion Wine sublizgės šviežutėliu, ką tik Danguje iškeptu CD “Le Coeur” ir tikriausiai bus tie, su kuriais bokalus kilnosime pirmadienio dūzgėse.

ŪKANOSE

Ūkanos – tai vieta kur slepiasi protėvių vėlės, būtent iš jų 2012-aisias susibūręs folk-metalo kolektyvas ir semiasi įkvėpimo. Tradicines, lyriškas lietuvių folkloro dainas kolektyvas pakaustė smagiomis akordeono melodijomis, bei geležiniais gitarų rifais. Ūkanose į MJR sceną sugrįžta pasikeitę, su naujais veidais, balsais ir naujais kūriniais, kurstančiais protėvių ugnies galybę.

ROMUVOS

Baltiškas epinis metalas… iš Izraelio? Taip! 1981 metais latvio ir lietuvės šeimoje, Kaune, gimęs Romuvos Velnias, savo muziką kuria Izraelyje, tačiau lig šiol saugo lietuvišką pasą ir pilietybę! Grupės Romuvos kūrybos kelias nesunkiai primena viking metal klasikus Bathory, – prasidėjęs kaip vieno žmogaus projektas, šiandien Romuvos užtikrintai skleidžia baltiško epinio pagan metal dvasią visoje Europoje. Lietuvių klausytojams jau neblogai pažįstama grupė baigia įrašinėti trečiajį albumą apie garsiausius baltų mūšius, tad Molavėnų piliakalnių didybė ir Pilėnų aidai neabejonai duos įkvėpimo tiek muzikantams, tiek klausytojams.

VILKDUJA

Sakytum, nesikartojimas taipogi yra kartojimąsis, tačiau paradoksas niekada nebuvo svetimas Vilkdujos minčiai; tai – ribinis momentas, stabtelėjimas tarp šviesos ir tamsos, toje pačioje nenusakomoje prieblandoje. Burtams skirtam Juodaragiui Vilkduja paruošė programą, kiek labiau besiskiriančią nuo skambėjusios pastarųjų metų koncertuose. Nors ją dar gaubia paslaptis, tačiau pavakarių stygomis žvilgantis triphopinis aksomas tikrai plazdės garsų vėliavomis.

RAGUVOS

Nemeluosime, šiuos MJR grupių pristatymus rašo vyrukas, kuriam Raguvos jam yra neįkandama paslaptis. Raguva – tai dauba, tai laumių pirtis, tai grupės Spanxto vokalinės lyderės Ingulos sukurtas kolektyvas, kurio vibracijų ir raganavimų dera paragauti kiekvienam eksperimentinės muzikos gerbėjui. Skalsios elektronikos aštrumai, etniniai nušvitimai ir nemari moteriška magija, bei gandų rūkuose sklandantis debiutinis albumas – to reikėtų tikėtis Pagaugų scenos įgrotuvėse.

OBŠRR

Kone prieš dešimtmetį į Lietuvos pogrindžio terpę neofolk-neopolka žanro pavadinimą įrašęs projektas Obšrr pastaruoju metu, atrodo, buvo kiek prisnūdęs. Tačiau, ko gero tai tyla prieš audrą. Šiaip jau retai į sceną prikalbinamas ir klausytojams albumo vis nepadovanojantis Obšrus glaustajam MJR atvejui (kad jau aplink visi savi) paruošė šį tą stebinančio – triukšmingą ir disharmonišką atmosferinio industrial-techno kompoziciją, pasaldintą sintezatoriaus garsų pasažais.

VĖLIŲ NAMAI

Tamsų, slėpiningą ir ypatingai atmosferinį ambient kuriantys Vėlių Namai – Juliaus Mitės projektas, gimęs Čekijoje. Šių metų Mėnesio Juodaragio erdvėje jis skamba su ypatingu įvykiu – pristatomas keletą metų kurtas naujas albumas “Kúrir!”. Taip danų vikingai vadino narsiuosius kuršius, kuriuos prisiminsime ir pagerbsime grupės pasirodymo metu. Muzikinių burtų pagalba nusikelsime į atšiaurius Baltijos kraštovaizdžius, kuršių istorijos laikus, vėl grįšime į dabartį, persismelkdami Vėlių Namų ramybe. Namo, per rūką ir tamsą, vėlių takais!

AM X VV

Jau ne vienus metus žymiausias Lietuvos pop-rock atlikėjas Andrius Mamontovas savo kelionėse įrašinėja garsus ir greta didžiosios sceninės veiklos eksperimentuoja su elektroninais žaislais. Ir jau ne vienerius metus Mėnuo Juodaragis tykojo, kada galės pakviesti išgirsti šį “slaptą” projektą gyvai. Glaustasis festivalis atrodo tam geriausia proga – Andrius debiutuoja visiškai nauju amplua, kartu su garsia peizažinės kūno tapybos menininke Vilija Vitkute, kuri lankysis gimtojoje Lietuvoje po dešimties metų! Pagaugų prietemoje gims gamtiškų vaizdinių, miško šokio ir supančios muzikos meditacija, iki paskutinės akimirkos liekanti didžiausia festivalio paslaptimi net rengėjams.

META MEAT

Tai dviejų alternatyvios muzikos pasaulyje žinomų figūrų – Somekilos (2kilos &More) ir Phil Von (Von Magnet) – sumanymas. Grupės pavadinimas nusako ir svarbiausias jų pasirodymo dalis – perėjimo ritualai (META) ir kūnas (MEAT). Apeigos metu šokantys muzikantų kūnai tampa tarsi atskiru unikaliu instrumentu ir su gausia perkusijos linija stoja į kovą prieš elektroninės muzikos mechaniką. Bekompromisinė (per) kūniška žmogaus ir mašinos dvikova, kuri aistringai panardins į tribal transą kiekvieną Juoadragio gentainį.

PRAGNAVIT

Grupės Pragnavit vardas yra kultinis netolimų mūsų kaimynų – Gudijos – etno-pogrindžio scenoje. Prasidėjęs 1996 m. jis ilgą laiko gyvavo kaip vieno žmogaus kuriamas ritualinio etninio ambient projektas, atspindintis dvasinę baltiškosios Krivijos kultūrą. Pragnavit muzika įkūnija Gamtos dėsnius ir Tradicijos galią, apeiginius indoeuropiečių archetipus, per gelmėse išsaugotą Baltic Sacrum. Ilgainiui Pragnavit įkūrėjas vis labiau gilinasi į šiauriečių magines tradicijas, o projektas tapo gyva muzikine grupe, kuri ekstatiškus šamanistinius vyksmus perteikia scenoje.

SKELDOS

Skeldos – tai miręs kaimas Zarasų rajone. Šio vardo elektroakustinės muzikos projektas kvepia nostalgija ir melancholija tiems kurių jau niekada nebus, o gal niekada ir nebuvo. Ne vienam Tau per Skeldų pasirodymą neretai norisi nubraukti ašarą, nes nebūti prisiminimai tampa tokie artimi… Dar šią vasarą Antano Škėmos kūrybos įkvėptą albumą “Ilgės” išleidusios Skeldos naktiniame MJR glaustume pristato visiškai naują muziką, kurią atliks su keistais pačių darytais instrumentais. Jau subrendo Pilnatis, jau atėjo laikas…

GIRIŲ DVASIOS

Iš Šiaurės Žemaitijos į Vilnių persikėlęs elektroninės dub techno ir ambient muzikos projektas įkvėpimo semiasi iš Lietuvos gamtos ir istorijos. Žvelgiant iš pasaulinių muzikos tendencijų toks elektrogarsyno ir jo teminių folk šaltinių sąlytis atrodo gana neįprastai. Prieš trejetą metų pasirodęs sutartinių magija dvelkiantis albumas “Ratu” atrodo subūrė aplink projektą platų gerbėjų ratą, ir ta linkme vis naujai atskleidžiami senieji prigimties skambesiai tęsia šią įtraukiančią ritmo kelionę per Juodaragio naktį, link aušros…

GIRJAUKIS

Jaunatviškas šviesus kolektyvas, puoselėjantis baltišką paveldą. Girjaukis – tai girių gūdumos ir kartu jaukumo vienis, ant liaudies melodijos siūlo suverta savita daugiabalsė dermė, apipinta lengvais melodijų vingiais, papuošta kanklių, dūdmaišio, birbynės, fleitos ar dambrelio skambesiais bei būgno dundesiais. Girjaukis – tai mistinis gyvūnas, kurį bandome atrasti, pajausti ir prisijaukinti, kuris džiūgauja, kai žiūrovai virsta kartu mokosi, šoka ir dainuoja.

VADAUJA

Šiauliuose susibūrusios grupės branduolį sudaro dvi ilgametę tradicinio folkloro patirtį turinčios šeimos. Tačiau šioje grupėje – kiekvienas yra vadas, o kiekvienas pasirodymas – apeigos. Tradicines liaudies dainas Vadauja pateikia naujai, į pagalbą pasitelkę šiuolaikinius instrumentus ir netikėtas balsų dermes, taip gilindamiesi į savo ir anais laikais gyvenusių žmonių patirtis.

Daiva Šeškauskaitė SKALSA

Dr. Daiva Šeškauskaitė yra išskirtinė moteris šiame regione, kur svečiuojasi Mėnuo Juodaragis – etnografė, muzikantė, lektorė, tuo pačiu įspūdingos energijos žiniuonė, tikra burtininkė!, kuri veda lietuviškas apeigas, šventinimą, įsirašymą į merginas, vyrus, vardynas, sužadėtuves, žiedynas, vestuves, šermenis ir kt. Folkloro scenoje išvysime ją dainuojančią ir grojančią savo sukurtas ir lietuvių liaudies dainas.

OBELIJA

Keturios jaunos ir gražios merginos dainuojančios tradicines lietuvių dainas atrodo įprastai ir nekaltai… Tačiau toks įspūdis apgaulingas, ypač, išgirdus jas dainuojant apie savo bernelį kurį (deja!) ne per stipriai surišo kazokai ir jis gali ištrūkti. Septynis metus gyvuojanti grupė pati aktyviai ieško lietuviško folkloro ištakų ir savo repertuaro dainas renka iš pirmų lūpų, sutiktų etnografinėse ekspedicijose. Netrukus Obelija nudžiugins pirmuoju albumu, kurio dainas pirmieji išgirs Mėnesio Juodaragio klausytojai.

KŪLGRINDA

Apeigų folkloro grupę Kūlgrinda 1990 metais sukūrė baltų religijos bendrijos Romuva kriviai Jonas ir Inija Trinkūnai. Nuo pat pirmųjų Mėnesio Juodaragio vyksmų šis judėjimas tapo festivalio bičiuliais ir nuolatiniais dalyviais. Savo pasirodymuose ansamblis atlieka archaines giesmes, sutartines, šokius ir senąją muziką, puošiasi įspūdingais senovės baltų kostiumais. Nors krivis Jaunius festivalį stebi iš Dausų, grupės veikla neblėsta. Ko gero niekur kitur Kūlgrindos giesmės neskamba taip stipriai ir užburiančiai, kaip prie aukuro ugnies, tad kviečiame susiburti Juodaragio šventykloje.

TRADICINIŲ ŠOKIŲ KLUBAS

Nuo 2002 metų žymios etnomuzikologės ir choreografės Dr. Dalios Urbanavičienės iniciatyva Lietuvių etninės kultūros draugija Vilniuje kviečia visus į tradicinių šokių pamokas. Dabar tai žymiausias ir gausiausias folk šokių klubas Lietuvoje, vystantis tradicinių šokių muzikos judėjimą. Tie vakarai būna smarkūs ir ilgi, nes tradicijos ir judesio magija pažadina tiek jėgų, kad dažnam sunku patikėt! Tad vos prietema atslinks, Juodaragis kviečia į Amatų kiemą pasišėlt…!

AIDAI ATAIDI

Smagiai gaudžianti, folklorui neabejingų draugų grupė, kurios sudėtį sudaro ir muzikantai, ir etnomuzikologai, ir tradicinės muzikos mylėtojai nuo vaikystės, ir visai neseniai šį žanrą pamilę bendraminčiai. Gausiame Aidi Ataidi repertuare sukasi šokiai iš visų keturių Lietuvos regionų, kuriuos papildo melodijos ir smagūs žingsneliai iš svetur. Jie grieš vakaronėje visą šeštadienio vakarą, o gal ir visą naktelę…?

ESATIS

Dar nė vienas Mėnuo Juodaragis nepatekėjo be muzikanto ir kompozitoriaus Donato Bielkausko pasirodymo. Šiemet ilgametis MJR bendražygis pasirodys po pajūrio post-folkloro grupės Esatis vėliava. Grupė pastaruoju metu tapo duetu, kurio pradžia beje buvo kaip tik prieš ketveris metus sapnų Skinderiškyje, kuomet scenoje suderėjo Donio ir perkusininko Viktoro Rubežo etnoimprovizacija. Vakarėjantį Pagaugų scenos skambesį užkuria nauja Esaties svaja.

KELLAN

Neseniai Karaliaučiuje susibūrę Kellan pristato prūsišką post-folklorą. Kodėl post-? Nes pasak autorių, dauguma šių dienų folkloro grupių yra rekonstruktoriai, o tikrasis šių dienų “folkloras” skamba gatvėse ir kiemuose, tačiau jo grupės nariai groti neketina… Mėnesio Juodaragio scenoje Kellan gros autorines dainas, lydimas akustinių instrumentų gausos, bandant atskleisti kaip senovės prūsų kalba turėtų skambėti šiandienos muzikoje.

VIRGINIJA

Virginija daugeliui Mėnuo Juodaragio lankytojų turėtų būti žinoma kaip išskirtinio balso savininkė, seniau dainavusi poetinio folkroko grupėje Pievos. Nors muzikinis Pievų derlius prieš kelis metus nušienautas jau paskutinį kartą, tačiau šviežią pievų žolę dar galime užuosti soliniuose Virginijos pasirodymuose. Kartu su akustine gitara atlikėjos ištikimais palydovais tapo kilpiniai garso efektai, o senųjų liaudies dainų žodžiai ir poezija išjaučia vis gilesnes prasmes.

SANGRE DE MUERDAGO

Viena ryškiausių naujosios kartos neo-folk grupių prieš trejus metus iš MJR išsivežė daug gerų prisiminimų. Jie buvo tokie stiprūs, jog persmelkianti maginė Sangre de Muerdago dvasia negalėjo negrįžti prie gentainių ugnies. Juodaragio klausytojams grupė atveža ir naują albumą – “Noite”. Rami ir melancholiška Atlanto vėjų užgrūdintų galų kūryba savyje sulieja amžių išmintį, pasakiškas istorijas, meilę gamtai ir mistiką. Sklinda legendos, jog šios grupės nariams vietoj plaukų dygsta medžių lapai, jie gyvena miškuose ir naktimis bendrauja su vilkais. Tikrovė tai ar legenda – įsitikinsime susiBūrę.

DAINA DIEVA

Menininkė ir atlikėja Daina Dieva gali būti laikoma Lietuvos elektroninės scenos senbuve. Magiškajam įvykiui Daina paruošė specialią programą pavadintą mestiburtąpriešaušriais, – lig šiol viena koncertavusi atlikėja šįkart pasirodys su gyvos muzikos grupe. Tai tarp triukšmo ir tylos, sapno ir realybės nuvingiavusi gili elektroninės drone muzikos ir balso pynė.

UNDAN

Undan – tai nuolat gyva, iš naujo vykstanti lietuviško folkloro interpretacija, įkūnijama trijų talentingų ir muzikai gabių kūrėjų. Tradicinė muzika Undan kūryboje atveriama naudojant modernias arba folklorui neįprastas raiškos priemones, tai gali būti tiek kompiuteriu išgauti garsai, tiek senovinis Afrikos instrumentas mbira. Atvėrus tradicines lietuvių dainas pasauliui ir garso modernybei, jos dar labiau parodo išskirtinį savo savitumą, gelmę, aktualumą. Tą puikiai atskleidžia ir Juodaragio datai Danguje išleistas pirmasis Undan albumas “Vidury marelių”.

NULIS:S:S:S

Laurynas Jukonis (Girnų Giesmės, Svaixt, oro!oro!, Budrūs) – viena reikšmingiausių asmenybių Lietuvos industrinės muzikos scenoje. Kūrėjas, kurio įgamtinti ambientinio garso nušvitimai ir saviti estetiniai principai lydi muzikinius Mėnesio Juodaragio suvokimus nuo pačių ištakų iki dabarties. Kiekvienas rupiųjų miltų malūnininko pasirodymas kitoks, unikalus ir išskirtinis. Aukščiausios prabos magija! Šįkart – išpuolis su labiau ritmingos kūrybos užtaisu, kuriam atskleisti skirtas projektas NuliS:S:S:S.

PALIEKANT ŽEMĘ

Sąlyginai naujas vardas Lietuvos audio-kosmonautikos skyriuje. Vilniuje susibūręs duetas pradžioje skleidė trankią elektroniką, tačiau erdvėlaivio ekipažą papildžius trečiajam nariui, jo kursas buvo pasuktas elektroakustinės ir etninės muzikos dermės paieškų kryptimi. Projekto įgula vis dar ieško planetos išsilaipinti, tuo tarpu gilią žvaigždėtą naktį visus gentainius kviečia išgirsti atrastuosius garsynus.

AURINKOPYÖRÄ

Šiaurės Suomijoje nubrėžtas Saulės ratas (Aurinkopyörä) – tai jau dalinai sulietuvėjusio suomio Timo Juhani maginis kūrinys. Subtilūs, meditatyvus ur-folk garsovaizdžiai alsuoja pirmykštės iki-krikščioniškosios Europos miškų dvasia, apeigų ritmika, ieško prigimtinio ryšio tarp žmogaus, gamtos ir aukštesniųjų jėgų. MJR jis vadina savo namais, tačiau ar Žemaitijos miškai priims suomišką magiją?

ANDAJA

Kadaise pradėję kaip pikto pagoniško juodmetalio grupė varėniškiai laiko vingiuose išbarstė dalį senųjų narių ir bandė įvairius derinius… Tačiau niekur nepametė nuolat pirmyn varančios pirmapradės energijos – dabartinė grupės Andaja kūryba vis dar alsuoja pagoniška didybe kieto folkroko skambesy. Ne taip seniai albumą “Atvaras” pristačiusi grupė, festivalyje pasirodys su nauja programa ir kolektyvo Ūkanose gitaristu Linu …Baltiškų gelmių žaismė plukdins medaus girioje tekančiomis pieno upėmis, trauks į meilės sūkurius, skleis klampias giesmes iš vandens…

ĒNU KALEIDOSKOPS

Nors Mėnuo Juodaragis savo burtą Baltijos šalyse skleidžia seniai ir stipriai, tačiau ryškesnes neo-folko grupes regione galime skaičiuoti ant vienos rankos pirštų. Labiausiai pirmapradį šio žanro skambesį puoselėje latviai Ēnu Kaleidoskops (Šešėlių kaleidoskopas), kurie grįžta į paslapties gaubiamą glaustąjį MJR, kuriame kone prieš dešimtmetį pristatė savo pirmąjį albumą. Burtas mestas!

DRIEZHAS

Klaipėdos grupę puikiai apibūdina jų pavadinimas – Driezho pasirodymas slidus, nepakartojamas ir antrą kartą nepagaunamas. Muzikinis Driezho kūnas, tai kintantys raštai ir spalvos, apjungiančios tiek mitologinį ryšį, tiek modernius elektroninius sąskambius. Nedažnai iš pajūrio kopų išeinantis Driezhas yra MJR senbuvis ir šioje draugijoje minės savo dvidešimtmetį (!). Chameleoniška grupė festivalyje atliks naują programą, platesne, gyvais instrumentais papildyta sudėtimi.

ALASH

Tradicinis Tuvos respublikos (Rusija) gerklinis dainavimas yra tapęs šio krašto vizitine kortele, tad įvairių po užsienį turuojančių throat singing kolektyvų galime išgirsti dažnai, tačiau Alash yra ypatingas atvejis. Alash išskirtinumas – subtili modernios ir tradicinės kūrybos pintis, jų kūriniuose išgirsime vakarietiškus instrumentus, sudėtingas harmonijas ir modernias dainų formuluotes, tačiau trijulės širdis lieka tvirta ir neabejotinai tuvietiška. Ir gilios tradicijos pažadintas Magijos dvelksmas joje akivaizdus. Be šio dvelksmo buvo sunku įsivaizduoti glaustojo MJR burtus, tad Alash atvyko tiesiai iš gastrolių Niujorke.

MERGICOS+

Labas rytas! Glaustajam MJR atrandant naują vietą, gentainius stengiamės ne tik supažindinti su įspūdingomis Lietuvos vietovėmis, bet ir jose kuriančiais kultūros puoselėtojais. Raseinių rajone dainų gražumu ir jaunatvišku požiūriu pasižymi žymaus folkloristo Dobilo Juškos suburtas Ariogalos gimnacijos ansamblis Mergicos+. Savitai liaudies dainas aranžuojantis, daugelį instrumentų įvaldęs folkloro klubas gyvuoja jau dešimtmetį, dalyvauja dainų šventėse, stovyklose ir festivaliuose, neseniai išleido debiutinį diską “Mergicų dainikės”. Ir jeigu kartais tos mergikės Didžiojoje scenoje jausis nedrąsiai, jūs būtinai jas padrąsinkit!

ARBATA

Paskutinį festivalio rytą, rudeniui artinantis, kas gali būti geriau už šiltą ir gaivinančią arbatą. Jūsų sekmadienį atgaivins jau septynioliktus metus skaičiuojanti, tačiau dar niekada Juodaragyje roko negrojusi grupė Arbata. Šio vilniečių muzika gan sunkiai aprėminama, ji vadinta ir dainuojamąja poezija ir folk ar indie roku, bet tai ne taip jau svarbu, nes savo šeštąjį, elektroniniais sąskambiais papildytą albumą “Šv. Sodas” išleidęs kolektyvas Juodaragyje turėtų nuskambėti brandžiai ir įdomiai.

ARKLIO GALIA

Daugiau nei prieš dešimtmetį viename daugiabučio miegamųjų susibūręs kvintetas neretai laikomas lietuviškos roko scenos “bjauriuoju ančiuku”. Grupės kūryboje susijungusi skirtingų muzikos stilių gausa, bei absurdiški, Antakalnio rajono juokelių kupini dainų tekstai, gali nuvyti pankrokui alergišką muzikos praeivį. Tačiau jei suteiksite Arklio Galiai progą, tai garantuojame, jog muzikinis pasakojimas apie pasiplaukiojimą prekybos centro karpių akvariume jus privers nusišypsoti, o pagaulios gitaros ir saksofono melodijos – patrepsėti.

GILĖ

1994-aisias įkurtas ir Artūro Sinkevičiaus vadovaujamas Kauno žygeivių folkloro klubas vienija gražų jaunimo būrį ir dažnas svečias įvairiuose festivaliuose. Pastaraisiais metais kolektyvas įgavo ryškių post-folko bruožų ir savo skambėjimą praturtino akustine gitara bei klavišiniais instrumentais, tačiau Gilės dainos tebealsuoja žygeivių laužo dūmais ir meile lietuviškai autentikai. Iš daugelio išleistų albumų išsiskiria šiųmetinis CD “Craft folk”, kuris visas skirtas alui! Grupė scenoje atrodo visuomet kupina tos nuoširdžios energijos, kuri teikia šviesą ir viltį Lietuvai. Kviečiame ja pasidžiaugti!

HEILUNG

Narius iš Vokietijos, Danijos ir Norvegijos vienijanti grupė yra ko gero skambiausias pastarojo meto šiaurinės muzikos scenos atradimas. Heilung semiasi įkvėpimo iš geležies amžiaus istorijos, vikingų ir magiškų tradicijų. Patys muzikantai savo kūrybą vadina “sustiprinta istorija”. Pirmykščiams pasakojimas Heilung pasitelkia ne tik tradicinius akustinius instrumentus, jiems nesvetimi ir elektroniniai sąskambiai. Kiekvienas grupės pasirodymas – išraiškingas ritualas su gausiomis dekoracijomis. Nors Heilung gyvuoja neseniai, du grupės albumai jau sulaukė begalės kritikų liaupsių, jų koncertų laukia didžiausi festivaliai, o žurnalas Metal Hammer Heilung nominavo geriausia 2018-ųjų pogrindžio grupe. Tad Mėnesio Juodaragio istorijoje – persmelkianti akimirka, dabarties burtas. Heilung. (reiškia “gydyti”).

KITI KAMBARIAI

“Daug kas sako, kad panašu į Foje. Bet kitaip ir negali būti – mes esame tie patys, todėl ir muzika bus tokia” – sako Algis Kriščiūnas. – “Mūsų muzika, tai ne fasadas ir ne prabangus salonas – tai kiti kambariai, kuriuose išties juk ir vyksta tikri žmonių gyvenimai.” Trys exFoje muzikantai – Arnoldas Lukošiaus (klavišiniai), Algimantas Kriščiūnas (būgnai), Darius Burokas (bosas), susibūrę praėjus dviem dešimtmečiams po atsisveikinimo koncerto, naujuoju grupės balsu tapo roko dainininkas Žilvinu Sebeika. Juodaragio scenoje Kiti Kambariai pristatys kūrinius iš debiutinio albumo “Vėjas atneša debesis” – melancholiškas ir romantiškas alternatyvaus rokas, kuris privers jus patirti deja vu. “

ELNIO RAGO MIŠKAS

Dar nepažintas kolektyvas Elnio Rago Miškas pirmiausia papirko savo pavadinimu, juk ne kas kitas, o elnias jau du dešimtmečius šuoliuoja MJR ženkle. Grupės narių teigimu Elnias – tai subtilūs tekstai, ragas – tai trankios lyriškos bet gitaros, o miškas – tai žiupsnelis psichodelikos ir mistikos. Įvairius žanrus jungianti, dar negirdėta poetiško roko viltis tikriausiai yra tai, kas labiausiai tinka nenuspėjamai paslaptingo festivalio užbaigai.

DJ Zond Laužytų ritmų Vilkas kviečia į naktinę urban industry muzikos vakarienę. Iki ankstyvo ryto suksis pačios keisčiausios plokštelės tiems, kas būdamas gamtoje negali tverti be miesto kvapo.

DJ Inkilas DJ Iduba Selecta su komanda Šiaurės Lietuvos senosios DJ mokyklos desantas, puoselėjantis meilę muzikai, analoginiam garsui ir plokštelių traškesiui. Nors dažniau grojantys dub, reggae, dancehall vinilus, festivalio MJR XXI nakties programai paruošti pasažai nuo etninės muzikos iki psychedelic space, nuo Dundulio dub griausmo iki Tavalo industrial pasakų.