MJR XXI PROGRAMA

Atmintinė

Vieta, atvykimas, sąlygos

Programos dalys pagal veiklas ir erdves

Rėmėjai

 

Burtai

SusiBURKIM!

Glaustojo Juodaragio tema kaip niekad paslaptinga ir žavi, kerinti ir metanti iššūkį tikrovei – pati Jos Didenybė Magija aplankys festivalį ir apgaubs žvaigždėta skraiste – MJR šventėje karaliaus BURTAI. Tema, kuri nepaisant savo žaismingumo, yra svarbi ir ne tokia paprasta, kaip gali pasirodyti iš pirmo žvilgsnio.

Festivalis taps proga susipažinti su įvairiomis burtų tradicijomis, kurios dažnai siekia pačius seniausius laikus ir būdingos visoms pasaulio kultūroms. Visais laikais, visuose kraštuose garsėjo žmonės, turintys ypatingų galių – regėti ir kalbėtis su tais, kurių nematome. Įvaldydami mitologinę „mechaniką“, burtininkai stengėsi perprasti pasaulio sandaros dėsnius, pažinti Gamtos ryšius, nuspėti ir paveikti žmogaus likimą. Juodaragio vyksme galėsime apie juos ne tik išgirsti, bet ir sutikti.

Baltų krašte iš seno minimi burtonys, kurie spėdami ateitį mesdavę medines lazdeles ar kaulus su ženklais, ugnies dūmuose ar vandens atspindžiuose bandydavę įžvelgti pranašingus įvykius, atsitiktinumo akimirkoje pasikliaudami Dievų valia. Iš vėlesnių laikų sužinome apie daugybę magijos apraiškų – Matas Pretorijus legendiniame veikale „Prūsijos regykla“ dar XVII amžiuje vardija ir liudija per dvi dešimtis skirtingų rūšių burtininkų. Ir tai tik blėstančios žarijos kadais klestėjusio baltų religijos centro – Romuvos Rikojoto – kur Krivių Krivaitis buvęs aukščiausias magijos Meistras.

Gausus burtininkavimo palikimas ir lietuvių folklore, su iki šiol gyvomis užkalbėtojų, žolininkų, lemties skaitytojų tradicijomis. Taip pat raganiškomis pasakomis ir legendomis apie užkerėtus žmones, vietas ar lobius. Net Lietuvos valstybės 100-metis primena, kad pagrindinis jo architektas dr. Jonas Basanavičiaus buvo akylus vėlių ir velnių gyvenimo sekėjas, surinkęs ir esminį burtų tautosakos rinkinį – „Juodąją knygą“.

Nors teminiu atspirties tašku bus etninės tradicijos, tačiau šventiniame Burtų kieme sutiksime ne tik žiniuonius, raganas, monininkus, čerauninkus, ar pranašautojus. Plačiuose temos laukuose ir palaukėse bus kalbama apie psichologiją, įtaigos galią, prietarų kilmę, šamanizmą, fantastinę literatūrą, Jungą, kvantinę fiziką, atsitiktinumo teorijas, bei magijos santykius su mokslu – medicina, astronomija, chemija ir kt. Taip pat filosofines skirtis tarp burtų ir apeigų, gydymo ir kerėjimo, žinojimo ir tikėjimo.

Įdomus pats burtų, kaip archetipinių simbolių ir alternatyvių tikrovės dėsnių, gyvavimas ir aktualumas žmogui, jie atrodo veiksmingi ir moderniais laikais – magija remiasi didžioji dalis meninės kūrybos, ištisos kompiuterinių žaidimų subkultūros, per televiziją visam pasauliui transliuojamos sporto čempionatų burtų traukimo ceremonijos, o tikrovėje nutinkantys sutapimai kartais tiesiog neįtikėtini! Kone kiekvienas, net labiausiai šiuolaikiškas žmogus turi savų burtažodžių, keistų įpročių, įsitikinimų, laimingų skaičių. Kai pažvelgiame į veidrodį, beldžiame į medį, keliame tostą, daužiame velykinį margutį, metame monetą, kalbamės su gyvūnais ar daiktais, dovanojame laimės simbolius, linkime sėkmės, laiminame… – visa tai irgi burtai. Jie gyvuoja ir lydi mus kasdien.

Dažnai įvairius burtavimus atsimename iš vaikystės, kuomet vaizduotė dar neribota ir stebuklai tikriausi, tad festivalio programa vaikams bus itin spalvinga – kupina pasakų, pokštų, išdaigų ir fokusų, žaismingo vyliaus ir fantazijų.

Kaip niekad kerintys ir įdomūs žada būti ir pagrindiniai festivalio burtai – muzikos kolektyvų pasirodymai scenose. Šįkart smagu jų vardus pasaugoti neatskleistus, kad nuostabūs netikėtumai būtų dar stipresni.

Dvidešimt pirmasis Mėnuo Juodaragis kviečia žengti į neaprėpiamą magiškos tikrovės mišką, su ypatinga tema, kuriai atsiskleisti jaukus gentainių susibūrimas atrodo pati tinkamiausia vieta. Žaisdami ir svajodami po žvaigždėtais paslapčių skliautais daug ką atsiminsime, pasisemsime, užbursime šviesiai ateičiai. Vanduo taps gyvesnis, ugnys ryškesnės, mintys ir ženklai – prasmingesni. Nori tikėk, nori ne – burtai veikia. Tad paskutinį vasaros savaitgalį – susiBurkim!

Burtų kiemo programą rasite čia >>