Ekomenis

MJR XXI ¾ meninė programa

Glaustojo festivalio MJR XXI ¾ meninė programa kaip niekad raguota, smagi ir ugninga, kaip ir pats Ragutis!

Penktadienio vakarą įžiebs netikėto mastelio skulptūra „Degtukas“ (aut. M. Maziliauskas.

Klaidžiodamas tarp muzikos garsų jaukioje laukymėje gali rasti ir elnio pamestą „Karūną“ (aut. Ž. Landzbergas).

Šeštadienio nakties linksmybes užsuks kinetinė ugnies skulptūra „Ragučio suktinis“ (aut. M. Grušas).

 

ŠVENTYKLA

Šventykla per eilę metų keitė pavidalus, užaugo į architektūrinį festivalio akcentą ir tapo kertine įvykio dalimi. Čia vyksta atidarymo ir uždarymo apeigos, čia vaidilutės prižiūri Ugnį, čia kiekvienas randa atgaivą ir ramybę tarp bruzdančių ir dundančių festivalio veiklų.

Šiemet Šventykla naujoje vietoje įgauna naujus pavidalus, kurie savo grakštumu ir ažūriškumu formuoja dar nepatirtą erdvę. (aut. M. Maziliauskas)

 

Kviečiame susipažinti su kūrėjų prisistatymais:


M. Maziliausko Šventykla Zaraso ežero saloje 2015 metais.

MANTAS MAZILIAUSKAS

 

Ugniai dviese

Ragumą kuriančios, dvi naujos archiskulptūrinės sandaros, pasirodo naujajame mėnesy Juodaragy ir kviečia būvotojus ryšiui.

 

DEGTUKAS

Viena, ant didžiojo šlaito prie vandens,  lyg bokštas-vienaragis, degtuku šauna aukštyn!  …pradžią uždegt, švystelt minties kibirkštį,  įkurt visatiškas pasikartojamas, bet nepakartojamas bendrabūvio apeigas!..

 

ŠVENTYKLA

O  kita, prie stebuklinių daugiakamienių Ąžuolų, kaip oro indas, kaip šventykla, ieškodama lygsvaros tarp žemės ir dangaus, tarp užsimerkimo ir regėjimo, tarpiško ir betarpiško, gulimosi ir kėlimosi… rymoja savo baltais kotukais, laukia prie aukuro.


d e g t u k a s

Visata neturi ribų
Anei mažėjimo, anei didėjimo
Degtukas-kibirkštis, šviesos ir šilumos pradžią…
Degtukas krosniai duonos, kubilui alaus…
Degtukas klausimui: o kodėl degtukas

MARIUS GRUŠAS

RAGUČIO SUKTINIS


Ugnies skulptūra „Ragučio suktinis“– tai kompozicija iš medžio ir šiaudų, kuri bus įžiebta šeštadienio naktį. Skulptūros sudeginimas – tai simbolinis veiksmas, rodantis mūsų pasaulio laikinumą iš vienos pusės, ir pastovumą iš kitos pusės. Ugnis – tai amžinasis virsmas, pavidalo keitimas, sunykimas ir atgimimas nauju pavidalu.

Kurdamas ugnies skulptūrą autorius kuria ne tik vaizdą, bet ir režisuoja tam tikrą veiksmą, scenarijų. Liepsna yra tikrasis bendraautorius, jos improvizacija ir žaismas yra nepakartojama staigmena kiekvieną kartą – todėl ir šį kart – tai autoriaus sumanymo ir liepsnos improvizacijos derinys. Smagaus žiūrėjimo.

M. Grušo ugnies skulptūra, 2010 metais Aukštadvaryje.

228640534_1162976407514757_8336408829203531191_n

ŽILVINAS LANDZBERGAS

KARŪNA

 

Išdidintų elnio ragų motyvas nurodo ne į medžioklės trofėjų. Tai “Karūna”. Šie ragai ‘numesti’, taip kaip gamtoje gyvūnas numeta juos kasmet, todėl ši “karūna” veikiau akcentuoja natūralią gamtos ciklišką kaitą. Skulptūra yra tiksli 10 kartų išdidinta (rastų miške) ragų kopija. Bendras skultūros ilgis 9 metrai. Objekas orientuotas gamtos areale todėl pasirinkas atitinkantis mastelis. Kitas svarbus aspektas yra santykis su erdve, su pačiu peizažu. Gamtinis, istorinis, vaizdinis fonas ir šis objektas kuria tiesioginį dialogą, kaip ir žiūrovas, kuris pats tampa pasakotoju. Šis kūrinys padeda prisijaukinti erdvę, jis tarsi sukuria traukos tašką paversdamas išorę (laukinę gamtą) asmenine erdve.

ERDVĖ. Kiekviena erdvė yra savita. Esami kontekstai reikalauja ypač daug atidumo ir jautrumo prisiliečiant prie viešos erdvės. Prisiliečiant taip, kad naujas erdvinis darinys (nesvarbu ar tai namas, suoliukas ar skulptūra) neužgožtų erdvės, bet veikiau ją praplėstų. Čia iškyla turinio ir formos bei estetikos pasirinkimo klausimai. Erdvės pasirinkimo, mastelio, ir konteksto klausimai. Šie visi dėmenys tiesiogiai paliečia kiekvieno mūsų “vidinę” pojūčių ir vaizduotės erdvę, todėl mes turime ypač jautriai formuoti duotą aplinką.

GAMTA; Elnias patinas ragus numeta kasmet. Kasmet ataugdami ragai ant rago suformuoja dar po naują atšaką. Pagal atšakų skaičių ant rago, galima nustatyti kiek metų yra gyvūnui.

KOSMOLOGIJA; Elnias lietuvių tautosakoje ir kosmologijoje užima labai svarbią simbolinę reikšmę. Elnias dėl didelių, kasmet ataugančių ragų, dažnai lyginamas su gyvybės medžiu. Elnias siejamas su Skorpiono žvaigždynu ir jo pasirodymu žiemos pabaigoje. Elnias simboliškai kas met atnešdavo Saulę, su ugnim ant vieno iš devynių ragų, kurią nukaldina požemio kalviai.