MJR XVI programa
:::: KITA ::::
ypatingi programos įvykiai, parodos, akcijos, užsiėmimai, netikėtumai ir kt.

Atkuriamosios Lietuvos istorijos klubas VILKATLAKAI

Būdami gyvosios istorijos judėjimo pradininkai Lietuvoje, stengiamės kuo rimčiau ir gyliau prieiti  prie mūsų Protėvių kultūros ir į Jų gyvenimo buitį pažvelgti per karo prizmę. Juk visa mūsų istorija tiesiogiai susijusi su kova: savo gyvybės, artimųjų, turto, žemės gynimas nuo įsibrovėlių. Kova už laisvę, gimtąją kalbą, prigimtinę kultūrą be galo aktuali ir šiom dienom. Tai yra dalis mūsų savasties. Žmonės nežinantys savo istorijos yra kaip vaikai, o nenorintys jos pažinti – yra dar negimę. Jų tiesiog nėra. Šimtmečiai priespaudos, krikščioniško godumo, slaviško niekšiškumo bandė sunaikinti mūsų prigimtį, išrauti liežuvį ir paversti mus tais kuo mes nesame. Dar vis tebebando...jie perrašinėjo mūsų istoriją, savinosi mūsų kultūrą, didvyrius. Mūsų šventas tikslas išsklaidyti melą ir atradus tiesą ją atiduoti kartoms ateinančioms po mūsų. Tai milžiniška atsakomybė, ir čia mes neturime teisės daryti klaidų. Todėl savo veiklai atsiduodame visa savo esybe: negailime nei lėšų, nei laiko, nei jėgų juk esminis mūsų tikslas ŠVIESTIS IR ŠVIESTI !

Ar kalavijo kirčių žiežirbose, ar kalvės žaizdre ar Švento Alko Ugnyje mes regime Protėvių žvilgsnius, jaučiame Jų alsavimą, kuris plazda mūsų Vėliavose, sustoję į Ratą, susitapatiname ir kalbame jų žodžiais. Mes ateiname pas jus atiduoti pačią brangiausią dovaną – prigimties ir savasties slaptažodžius...

                                                            

Lankai ir strėlės

Viena iš įdomesnių 'Mėnuo Juodaragis' festivalio programos dalių, tai Lankininkų klubo ’Strėlė’ organizuojamas tarptautinis MAS turnyras (MAS – Medieval Archery System - viduramžiško šaudymo iš lanko sistema sukurta 2010m, jungianti daugumą viduramžiais Europoje, bei Azijoje naudotų šaudymo iš lanko rungčių). Sulauksime profesionalų ir mėgėjų turnyro svečių iš užsienio ir Lietuvos. Jie demonstruos viduramžių karybos ir medžioklės fragmentus, supažindins su šaudymo iš lanko įpatumais. Kiekvienas Jūsų turės progą išmėginti strėlės ir rankos taiklumą. Sekite programą jei Jūs ar Jūsų vaikai norėsite dalyvauti Lankininkų turnyruose.

"Sūduvos tauras" ir karingi žemaitukai

Atkuriamosios istorijos klubas ‘Sūduvos tauras’, siekiantis atkurti didžiausios ir seniausios vakarų baltų genties - Sudūvių senovę. Tai viena iš pirmūjų baltų genčių, kuri paminėta dar senovės Romos imperijos galybės laikais, minima Klaudijaus Ptolemajaus geografijoje II a. po Kristaus. Minimi Sudinai, šiandien mums žinomi Sudūvių vardu. Klubo atkuriamoji veikla, apima nuo VII iki XIIIa. laikotarpį, kada visos baltų gentys jau yra susiformavusios kaip atskiros gentys, su panašiais papročiais ir tradicijomis, bet tuo pačiu ir skirtingos.

Festivalio metu ‘Sūduvos tauras’ atliks parodomasias kovas panaudojant ginklus jojant, dviejų raiteliu dvikova, pristatys ginkluoto raitelio ir žirgo ekipuotę, atkurtą pagal vidurio Lietuvos archeologinę medžiagą.

 

Žodžių alchemija skleisis prie Juodaragio ugnies

XVI-ojo Mėnesio Juodaragio metu vėl galėsite pasimėgauti žodžių alchemija – įdienojus šeštadieniui, Ąžuolo paunksmėje, šildoma plazdančios aukuro liepsnos nutūps marga poezijos paukštė. Latviškieji plunksnų raštai sužėrės kūrybą skaitant Indrai Brūverei – mūsų tautų literatūrinių ryšių puoselėtojai, bei jauniesiems poezijos balsams Annai Fomai bei Madarai Rutkevičai. Lietuviškojoje pynėje pasireikš drąsios ir laisvos kūrybos autoriai Marius Burokas ir Artūras Valionis, o skalsi kaip duona patirtis prabils lyrizmo mago Antano A. Jonyno bei archaizuoto žodžio meistro Vlado Braziūno lūpomis. Taigi šeštadienį kviečiame prie Ąžuolo ateiti įsitikinti, o gal ir suprasti, jog žodžiai gali būti kažkuo daugiau, negu jie yra.

 

 

RĪGAS DANČU KLUBS

Dar vieni svečiai iš Latvijos – Rygos šokių klubas (RĪGAS DANČU KLUBS), sutelkiantis tradiciniam šokiui ir taip reprezenuojantis latvių kultūrą. Šio aktyvaus ir nuotaikingo kolektyvo repertuare - tautiniai šokiai, rateliai bei skirtingų šalies regionų žaidimai, įtraukiantys publiką rimtingam ir smagiam judesiui.

RĪGAS DANČU KLUBS pasirodys su fenomenalia post-folkoro gupe IĻĢI ir šeštadienio vakarą prie Didžiosios scenos kvies įsikibus į parankę latviui ar latvei sušokti linksmą abiejų tautų šokį!

 

 

UGNIES IR ŠOKIO KARIAI

Festivalio erdvėje šiemet nušvis daug besisukančių liepsnų, šokančių fakyrų, skraidančių ugnies kamuolių ir daug karštos energijos. Festivalio metu ugnies kariai pasiryžę stebinti visus susirinkusius kerinčiais šokiais įvairiaspalvėse liepsnose bei magiškais ugnies žaidimais. Dienos metu fakyrų stovykloje kviečiame visus išbandyti savo jėgas, pasigaminti sau ugnies "žaislus", pasimokyti jais žongliruoti ir susilieti su ugnimi.

 

 

Kuršių vikingai

Pasak legendos ir nenuginčijamų faktų, seniausia rašytiniuose šaltiniuose minima apgyvendinta vieta Latvijoje buvo Gruobinia. Tarp ilgamečių skroblų jau akmens amžiuje kūrėsi gyvenvietės. IX amžiuje čia įsikūrė ir gyvavo galingasis Seeburg (Jūrpilis), kuriame apsigyveno Kuršiai. Galingais Kuršių puolimais stebėjosi ne tik Piemares žemių gyventojai, bet ir danai bei kitos tautos drebėjo iš baimės nuo Jūrpilio laivų  ir vyrų...

Gruobinios archeologinis kompleksas susideda iš daugelio vieno laikmečio archeologinių paminklų: Gruobinios piliakalnio ir senovinio miesto, keturių skirtingų senkapių teritorijų, kurie yra kompaktiškai išsidėstę Gruobinioje ir jos artimiausiose apylinkėse.

Datuojami kaip VII – IX amžiaus paminklai ir siejami su įspūdinga skandinavų kolonija, kuri kaip Seeburg minima IX amžiaus rašytiniuose šaltiniuose.

Gruobinios archeologinis ansamblis yra autentiškas ir labai gerai išsilaikęs, visų pirma kaip vikingų laikmečio archeologinė vieta ir struktūrų visuma. Archeologinių kasinėjimų metu rastas turtas ir jo įvairovė parodo, kad Gruobinia savu laiku buvo viena iš reikšmingiausių vikingų pasaulio vietų rytinėje Baltijos jūros pakrantėje.

Tam, kad populiarintume Kuršių gyvenseną ir šias unikalias vertybes, Gruobinioje  esame įkūrę Kuršių Vikingų gyvenvietę, kuri yra langas į IX amžių. Kuršių Vikingų gyvenvietė susiformavo ant Alandes upės krantų,  kur vikingų laivai atplaukė į Piemares ežerą. Čia Kuršų Vikingų paslaptys surašytos akmenyse, žemėje ir vandenyje. Tai yra vieta, kurioje šiandien yra galimybė pajausti ir atskleisti  Kuršių Vikingų paslaptis.

Kuršių vikingų barža yra pagaminta Paviluoste ir jos išvaizda yra panaši IX amžiuje gamintus laivus. Laivo priekyje įtaisyta slibino galva yra gerovės ir turto simbolis. Kuršių Vikingų baržai skirtas senovinis Kuršių vardas: Didysis karo vežėjas „Tontegode“.

Festivalio metu Jums pasiūlysime paplaukioti Kuršių Vikingų barža „Tontegode“ ir apžiūrėti Zarasų salą iš vandens.

 

Ekskursija "Ties Lietuvos ir Latvijos rubežium"

09.30 val. nuo festivalio Vartų
Trukmė: apie 2-3 val.
Maršruto ilgis: apie 30 km.
Maršrutas: Zarasų apžvalgos ratas – Stelmužė - Šlyninka

Kaip ir kasmet šeštadieninį Mėnesio Juodaragio rytmetį bus organizuojama ekskursija po vaizdingas Zarasų apylinkes, esančias beveik ant dvi tautas jungiančios ribos - Lietuvos – Latvijos sienos. Aplankysime Zarasų apžvalgos ratą, broliškai judėsime "palei rubežių" link legendinio šių vietovių objekto – senojo Stelmužės ąžuolo.

Autobusas užsuks ir į tris šimtmečius skaičiuojantį Šlyninkos vandens malūną, kur galėsime paragauti (papusryčiauti) smetoniškų blynų su šalta arbata.

Visos kelionės metu klausysimės gidės Dalios pasakojimų apie Zarasus anksčiau ir dabar. Tad laukiame visų, nusiteikusių rytą praleisti žvaliai ir su naujais įspūdžiais!

P.S. Informuojame, kad ekskursija autobusu bus nemokama, tačiau kelionės metu gali prireikti šiek tiek smulkių pinigėlių muziejui ar kitoms reikmėms.

 

 

Pažintinis žygis dviračiais

10.00 val. nuo festivalio Vartų
Trukmė: apie 4 val.
Maršruto ilgis: apie 30 km.
Maršrutas: Zarasai – Minauka – Pasodė – Švento ežeras – Rusteikiai – Zarasai

Žygis prasidės Didžiojoje Zaraso ežero saloje ir tęsis link Gražutės regioniniame parke esančio Švento ežero. Pakeliui aplankysime sentikių kaimus, apžiūrėsime jų maldos namus, ieškosime senųjų pilkapių, mėgausimės Gražutės regioninio parko unikalumu. Kelionės tikslas – aplankyti didžiausią Lietuvoje benuotekį Švento ežerą, kurio vanduo yra švariausias iš visų mūsų šalies ežerų. Kelionės metu išgirsite pasakojimus apie senuosius šio krašto gyventojus, Zarasų rajono gamtinį paveldą. Į kelionę su savimi būtinai pasiimkite ir maudymosi reikmenis, kad patys galėtume pajusti Švento ežero vandens švarumą bei įsitikinti, kad smėlis prie šio ežero yra toks pat kaip prie jūros...  

 

Pažintinis žygis pėščiomis

11 val. nuo Žinyčios (infopunkto)
Trukmė: 2,5 val.
Maršruto ilgis: 4-7 km

Šeštadienio rytą visi kviečiami Zarasų apylinkes pažinti keliaujant pėsčiomis su vienu žymiausių Lietuvos žygeivių - legendiniu Tadu Šidiškiu! Zaraso ežero pakrante keliausime per tiltelius, grožėsimės upeliais, ežerais ir miškais. Pekeliui aplankysime Lietuvos karių kapus su įspūdingu obelisku. Apžiūrėję šį žymų objektą, norintys galės grįžti į Zaraso ežero salą arba lengvu žingsneliu kelionę pratęsti iki neseniai pastatyto apžvalgos bokšto. Priklausomai nuo galimybių ir nusiteikimo bus galima rinktis 4 arba 7 kilometrų maršrutą.

Žaidimai ir galvosūkiai

Dienos metu festivalio lankytojai kviečiami apsilankyti D6 Žaidimai palapinėje. Specialiai paruoštoje erdvėje sau mėgiamą žaidimą ras ir mėgėjas, ir aistringas stalo žaidimų gerbėjas. Šalia palapinės paruoštoje aikštelėje bus galima išbandyti ir Vikingų laikų žaidimą VIKING KUBB. 

Neįpareigojančios paskaitos "Ant bačkos"

 Turi ką pasakyti? Lipk ANT BAČKOS!

Mėnuo Juodaragis šiemet sumanė pradėti dar vieną iniciatyvą. Kadangi mūsų paskaitų programą kasmet užpildo vis solidesni mokslininkai, bet vertiname ir daugelio kitų mintis, idėjas bei įžvalgas, kadangi atvyksta tikrai daug įdomių žmonių, kurie turi ką pasakyti, tai kviesime į laisvo ir neįpareigojančio turinio paskaitas ANT BAČKOS. Tikimės, kad tai bus savotiškas Juodaragio "haidparkas", kur sau rūpima ir įdomia tema galės pasisakyti visi norintys (ir mūsų atrinkti, žinoma :)). Čia galėsite diskutuoti ir suremti ragus įvairiausiomis temomis, pristatyti idėjas-fix, savo ypatingą tyrimų sritį ar tiesiog pasisakyti Jums ypatingai rūpimu dalyku.

Dvi dienas – penktadienį ir šeštadienį – saulei nusileidus visi diskusijų ir stiprių emocijų mėgėjai rinksis prie AKIVARŲ bariuko Auksinėje pludamalėje, kur turėtų vykti pokalbiai apie VISKĄ – kiną, subkultūrinius judėjimus, šiukšlių rūšiavimą, žemės pardavimą ar alaus rūšis. Visos pasisakymų temos bus registruojamos ir skelbiamos vietoje. Jei manai, kad turi ką pasakyti, tuojau pat rašyk elektroniniu paštu juste@mjr.lt arba žinutę į fb ir galbūt būsi išklausytas ne tik mamos ar katės, bet ir būrio protingų žmonių.

Kanklių menas. Mokymai.

Šeštadienį, degant aukurui, prie didžiojo salos Ąžuolo visus sukvies vienas seniausių ir archajiškiausių baltų instrumentų – kanklės, o etnomuzikologė Justina Mileškaitė ne tik pati pagros, bet ir pamokins, kaip pirštus lankstyti, juos ant stygų dėlioti ir iš kanklių garsą išgauti... Tad nepalikite savo instrumentų namuose, nuvalykite nuo jų dulkes ir prisijunkite prie bendro skambėjimo...

 

 

 

 

Pradžia MJR XVI BILIETAI VIETOVĖ Organizatoriai Tinklai
FESTIVALIS Naujienos Bilietų užs. Sala Savanoriai MJR Facebook
Mintis Festivalio tema Nuolaidos Zarasai   MJR Youtube
Istorija     10 įdomiausių Media MJR Twitter
Galerijos PROGRAMA STOVYKLA ir Žemėlapiai Rėmėjai  
  Muzikos grupės kitos sąlygos     Dangus
  Amatai   ATVYKIMAS Atributika Ragainė
  Paskaitos Už gamtą! Dviračių žygis MJR Atmintinė  
  Ekomenis     Fotografavimas  
  Kinas        
  Sportas        
  Vaikams        
  Kita...