::::::::::: MJR 2003 grupės ir projektai :::::::::::

AGYRIA
Šis festivalyje debiutuojantis projektas sukurtas 2003 pavasarį kaip "MISSUSA Chaos tools" grupuotės dalis, kurioje veikia du nesutramdomi elektrochemikai - Dr. Morsik'as ir Trolis. Itin aštrią psichodelinę elektroniką propaguojanti Agyria MJR metu pristatys set'ą "Chaos@morsik.lt" su tele-video instaliacijomis. Artimiausiu metu grupė planuoja užbaigti ir išleisti debiutinį albumą.

ANDAJA

Originalaus pagan metal grupė, kuri debiutantų festivalyje Naujas Kraujas 2003 tapo nugalėtojais. Andajos kūrybinis kelias prasidėjo 1992-aisiais, kuomet penketas vaikinų, anxčiau įgijusių patirties grupėse Sacro Silvas, Ugnėlakis ir Obtest, nutarė tęsti šlovingą lietuviško pagoniško juodmetalio žygį. Aštriuose Andajos akorduose ir liepsningose melodijose pajusite grįžtančius didingus senovės laikus, išgirsite aidintį protėvių šauxmą ir mįslingus istorijos atodūsius...

ATAKA

Suradusi naują vokalistą, kuriuo tapo pogrindyje žinomas noizeris Lashisha, viena seniausių Lietuvos elektroninės muzikos grupė vėl pilnai sukomplektuota ir pasiruošusi aktyviai koncertinei veiklai. Iki šiol projektas išleidęs vieną albumą "Thunder Gott" 1999 m. Šį kartą "kultūriniai teroristai" pristatys audio chirurginę šok[i]oterapija, sukaltą iš senų, bei naujų projekto kūrinių. Atakos muziką galima apibūdinti, kaip psichodelinį e.b.m.

AULI

Dešimties muzikantų grupė iš Latvijos atlieka tradicinę dūdmaišių muziką su būgnais, perkusija ir kitais liaudies instrumentais. Auli sukurta šiemet, tačiau dalis muzikantų groję pirmojoje Latvijos dūdmaišininkų grupėje Dudnieki nuo 1994 m.. Nepaisant to, kad dūdmaišių ir būgnų muzikos palikimas negausus, šie instrumentai minimi folkloro tradicijoje. Grupės muzika atspindi kūrybišką muzikantų požiūrį, jų repertuare gausu šokių, įvairių Europos tautų melodijų ir mušamųjų kūrinių.

DEATHCAMP PROJECT

Šį perspektyvų lenkų projektą 2001-aisiais įkūrė Betrayal - boso gitaros, klavišinių ir programavimo partijų šeimininkas, - ir vokalistas Void, kuris taip pat groja gitara ir rašo dainų textus. Iki šiol grupė išleidusi dvi demo - "End" ir "Wired". Deathcamp Project muzika remiasi gothic ir deathrock stilistika, vieni iš grupės įkvėpėjų yra The Sisters of Mercy, Christian Death ir The Fields of the Nephilim, tačiau tiesioginis lyginimas būtų neteisingas. Šiuo metu Void ir Betrayal ruošia pilną debiutinį albumą.

DIJŪTA

Dijūta vadinamas Šiaurės rytų Lietuvos pakraštyje esantis nedidelis kalnas, apdainuotas sutartinėje "Dijūta kolnali". Šiuo vardu pasivadino Lietuvos mokslų akademijos folkloro ansamblis, kuris susikūrė 1979 m. pradžioje. Dijūta dalyvavo tarptautiniuose folkloro festivaliuose Lietuvoje ir daugelyje užsienio šalių. Ansamblio atliekamos dainos buvo įrašytos Lietuvos radijo fondams, 1993 m. išleista garso kasetė "Dijūta", 2000 m. įrašytas ir išleistas CD "Unksti rytėlio". Dijūtos repertuaras - tai visų Lietuvos regionų liaudies dainos, šokiai, žaidimai bei rateliai, kuriuos paįvairina tarmiški pasakojimai. Itin reikšmingą vietą užima seniausiais instrumentais (skudučiais, ragais, daudytėmis, lamzdeliais, birbynėmis bei kanklėmis) atliekama archaiška polifoninė muzika. Šiuo metu kolektyve 26 nariai. Dauguma jų - įvairių sričių mokslininkai. Ansamblio meno vadovė Rūta Žarskienė, pirmininkė Renata Bareikienė.

DONIS

Donio muzika - kaskart vis gilesnis, solidesnis ir pilnesnis erdvės pojūtis, kelionė Laiko laivu. Pagarsėjęs kaip žymiausias Lietuvos ambient/ethereal/neofolk kūrėjas, su skirtingais projektais išleidęs virš 15 albumų, pastaraisiais metais Donis daug dėmesio skiria elektroninei ir experimentinei muzikai. Jau 9 metus grojantis profesionalus muzikantas pernai metų Juodaragio šventėje buvo pagrindinis Žvėris ir nustebino publiką 5 skirtingomis programomis. Šįkart Donis pristatys 2 visiškai naujas programas: "6-ios kopos" pasižymės agresyviais šokių ritmais, kiekvienai (vis sunkesnei) kopai įveikti skiriama 10 min. O pirmąją festivalio naktį skambės niūri ir rami atmosferinė muzika, galbūt tai netgi pasaka...?
Gausią Donio diskografiją pernai papildė ambientinis CD "Baltos Juodos Klajos" (Dangus), vėliau sekė specialus projektas "Švilpiai" ir bendras pajūrio kūrėjų darbas "20:00.000". Naujausias kūrėjo leidinys - archyvinio ambient/noise albumas. Metų gale Dangus žada išleisti bendrą Donio ir Kūlgrindos projektą.

DRIEZHAS
Experimentinės elektroninės muzikos projektas iš Vakarų Lietuvos, debiutavęs pernai metais MJR scenoje. Už jo vairo stovi Kristijonas Lučinskas, naujas kūrybinio susivienijimo Noxta narys. Savo kūryboje Driezhas daug experimentuoja su įvairiais garsais - tad rezultatas būna itin keistas ir sunkiai nuspėjamas. Išleido debiutinį albumą "Ten, kur skubam aš ir tu..." ir su kolegomis nuo pajūrio - Doniu ir Inconnu - įrašė experimentą - CDr "20:00.000". Leidybai ruošiamas naujas darbas - "Sekmadienio rytui". Festivalyje Driezhas pateiks ritmingą hipnotizuojančios ir tamsios muzikos real-time improvizaciją su noise ir psychedelic elementais.

FORGOTTEN SUNRISE

Estijos alternatyviosios scenos pažiba, grupė pasižyminti stipria koncepcija ir originaliu skambesiu. Savo kūrybą muzikantai vadina deathbeat - savotiškas vedinys iš death metal ir electrobeat muzikos, kuriai artima industrial, gothic, synthpop stilistika ir šamaniški elementai. Vienas įsimintiniausių Forgotten Sunrise pasirodymų įvyko šiemet festivalyje "Death Comes... 10" Vilniuje. Per daugiau nei 10 kūrybos metų grupė papuošė savo diskografiją įvairiais leidiniais, paskutinis jų - 16 remixų singlas "Ple:se Disco-nnect Me". Rudėnį Italijos firma My Kingdom Music išleidžia naują pilną grupės albumą "Ru:mipu:dus".

GIRNŲ GIESMĖS

Žymiausias Lietuvos industrinės scenos projektas, kurio kiekvienas gyvas pasirodymas yra išskirtinis jaudinantis įvykis su naujomis nuotaikomis, naujais išraiškos būdais ir naujai žymimu keliu į pasąmonę. Kurdamas industrial, ambiento, trip-hop, minimalistinės elektronikos srovėse, GG malūnininkas niekada neužmiršta ir baltiško folkloro, kurio žymė būdavo aiški visuose projekto albumuose nuo pat debiutinio albumo "Kerai". Naujausias GG darbas - šiemet Danguje išleistas CD "Procesai" su stipriais psichodeliniais prieskambiais, - jų nepasigesite ir Raganos name šeštadienį.

GOŠTAUTA

Šėlsmo kupini šokiai, liaudies dainos ir žaidimai - firminis jau "etatinių" MJR dalyvių - Kauno Technologijos Universiteto folkloro ansamblio - repertuaras. Goštauta gyvuoja nuo 1986 m., pastaruosius trejus metus jam vadovauja Vilma Čiplytė, daugeliui pažįstama kaip legendinės grupės Zpoan Vtenz vokalistė. Ansamblis itin aktyvus per kalendorines šventes, mėgsta šokdinti ir kitaip linxminti žmones, rengti judrias, smagias vakarones. Ypatinga Goštautos apeiga kasmet - Saulės pasitikimas.

INDIE

Tai nauja grupė iš Kauno, kurioje groje trys muzikantai: - Lauryna (vokalas), Adomas (b?gnai) ir Justas (bosin? gitara). Jauni kūrėjai mėgsta nepriklausomą muziką ir savo post-folk muzikoje nevengia drum'n'bass, roko, hardcore, psichodelikos elementų. Dainų tekstai yra lietuvių liaudies arba įvairių poetų, juose vyrauja žmogaus susiliejimo su gamta temos, susijusios su senuoju baltų genčių tikėjimu ir buitimi.

KŪLGRINDA
Žymiausia archainio apeiginio baltų folkloro grupė, be kurios Mėnuo Juodaragio ritualas tikriausiai neįmanomas. Kūlgrinda - tai slaptas, akmenimis grįstas kelias po vandeniu, per pelkę ar ežerą, į pilį. Kūlgrinda senovėje buvo laikoma ir įšventinimo (iniciacijos) keliu. Grupė susibūrė 1990 m. ir pastoviai atsijaunina. Vadovaujama Inijos ir Jono Trinkūnų, Kūlgrinda dažnai kviečiami į renginius, šventes, koncertus ir festivalius Lietuvoje, pristato baltų kultūros paveldą Europoje. Ansamblio muzikoje gausiai naudojami būgnai, atnešantys autentišką apeigų dvasią iš daugelio šimtmečių gelmės. Pernai pasirodė Kūlgrindos CD "Ugnies Apeigos", šiemet Dangus išleido naują albumą - "Perkūno Giesmės".

LUMOTREE

Lumotree - architekto ir programuotojo garso edvės projektas. Tiesiog prisėskite po šviesos medžiu ir išgirskite kokios nefixuotos šios erdvės formos. Projektas groja virtualiais sintezatoriais, nenaudoja paruoštų frazių ar semplų - viskas kuriama realiame laike. "Mes atsinešame tik erdvės projektą. Pačią erdvę sukuria kompiuterio ir jūsų smegenų srovių rezonansas" - sako autoriai. Egidijus Šurma kuria elektroninę muziką nuo 1998 - paminėtini projektai SnowCrash ir Kopa (electronic folk projektas dalyvavęs MJR 2001). Kitas Lumotree narys - Aivaras Onaitis [ai on] - yra dalyvavęs grupių Zima, VRR, Soja veikloje, projekto Ikra autorius.

McKARAS

…praeitis negali būti atskleista, ją reikia išgyventi pačiam... jei branginat savo varganą gyvastį, darysit kaip liepsiu... nes AŠ - visamatanti akis, žinanti bjauriausias jūsų paslaptis... AŠ - nematoma ranka, kontroliuojanti jūsų likimus... AŠ neįvardinamas, tad garsų šešėliuose privalau slapstytis... keliaukite spirale žemyn... ten, kur X-as žymi vietą ir pilkosios materijos ląstelės jungiasi su tamsa... dūmams prasisklaidžius atsidursite ten, kur terūpės trys esminiai dalykai: jūsų kilmė, drąsa ir ištvermė... mėsa tokia silpna, o metalas tox stiprus... telieka tobulinti techno[logiją]... jokių kompromisų, vien šaltas ir niūrus techno...

NOTANGA

Cyber folk-core su įkaitinto plieno ritmais ir Prūsijos vėliavos spalvomis plieskiančiomis melodijomis. Yra taškas, kuriame nelieka baimės, kur susijungia Lemtis, Technologija ir Magija. Jis tapo atskaitos tašku Notangai 1999-aisiais, kuomet savo karingą prigimtį apjungė žinomi scenos kūrėjai - McKaras, Donis, Trolis, Shaknis ir Ugn. 2001 m. išleistas debiutinis MCD Laukti Liko Nebedaug (Dangus). Slaptuosius baltiškus kodus naudojanti grupė MJR scenoje atlix expresyvią apeigą, kurios metu išskleis visiškai naujus ir retai grojamus kūrinius. Įpūskime rusenančias plieno runas!

OBTEST

Jau dešimtmetį gyvuojanti pagoniško karo metalo grupė iš Vilniaus abejingų nepalieka. Vieni pirmųjų atnešę per gimtinę juodojo metalo vėją, metams bėgant muzikantai atrado savo stilių, grojimo manierą, ir pagaliau - unikalią terpę vystyti kūrybą. Grupė gali pasigirti ne tik išleistais dvejais pilnais albumais bei dvejais 7" viniliniais ixtendais, bet ir solidžiu kiekiu koncertinių pasirodymų Vakaruose. Šiuo metu Obtest baigia įrašus dar vienam 7"EP Dvylika Juodvarnių, ir neilgai trukus žada pabaigti naują albumą Geležinis Vilkas. MJR metu skambės uždegantys kūriniai iš šių, taip pat iš pirmųjų diskų.

OSIMIRA

Tai šešių Gudijos muzikantų grupė, kurią vienija bendra etninės muzikos idėja ir mintis gyventi išvien su šia muzika. Tai gamtos ir žmogaus kultūros junginys, kurio nepalietė įvykių eiga. Iš vienos pusės, - tai liaudies muzika, kuri skambėdavo įvairiuose sambūriuose (mugėse, apeigose ir kitur), iš kitos - mūsų žemės melodijos, kur kiekviena vieta turi savą skambesį. Tai viskas, ką savyje jungia išnykusios epochos ir civilizacijos. Mūsų vidiniame pasaulyje laikas neegzistuoja. Kiekviena žmogaus kūno ląstelė žino šią amžiną dainą, - gamtos dainą. Tereikia prisiminti...

PLANET DOGBONE

Nauja scenos grupė, kuri savo modernia muzika šiemet nustebino festivalių Naujas Kraujas ir Kunigunda Lunaria publiką. Gitaristas Marius, 2001 m. grįžęs iš Londono, su Vilniaus grupės Framed vokalistu MC Saloteku pradėjo kurti naujus groovy dalykus. Daug experimentuojantys Planet Dogbone pristatys originaliai programuotas kompozicijas su svaigiais gitarų rifais, užvedančia ritmika ir ethno elementais.

SHNARESYS : MIGLOJE
Didžiausias ambient ir idm muzikos specialistas Lietuvoje, pastovus MJR dalyvis, kurio sodrių garso bangų kerams retai kas sugeba atsispirti, šiemet gros kartu su kolega Migloje. Abu kūrėjai pasirodymų metu pristatys tiek savo kūrybą, tiek subtilius mixus. Shnare.sys tamsiausias garsų gelmes pradėjo tyrinėti prieš gerą dešimtmetį - kaskart vis giliau ir giliau, kur atsiveria neišmatuojami pasauliai. Dažniausiai groja nedideliuose uždaruose vakaruose.

SIELA

Kultinė tamsiosios Lietuvos scenos grupė, neseniai atšventusi savo 13 metų jubiliejų, visuomet pasižymėjo nuoširdumu, dvasingumu ir naujovėmis. Tapusi lietuviškos gotikinės muzikos sinonimu, Siela taip pat neblogai pažįstama ir klausytojams Vakaruose. Lietuvoje grupė išgarsėjo tokiais albumais kaip Tremtyje, Juodojo Opiumo Žemė, Už Regėjimo Lauko, - pastarasis šiemet perleistas su naujomis versijomis CD formatu kompanijoje Dangus. Taip pat šią vasarą CD įamžintos Juodo Opiumo Žemės dainos. Tačiau legendinė grupė su Aurelijumi Sirgedu priešakyje galvoja ir apie naujo albumo įrašus. MJR scenoje - specialus naujo singlo The Crow pristatymas.

SKON

Šis jaunas vieno muzikanto projektas atkeliauja iš Ziebice - mažo miestelio, pasislėpusio tarp Lenkijos pietvakarių miškų ir kalnų. 2001 m. jį įkūrė Daniel'is, kurį labiausiai inspiruoja Gamta ir kontrastas tarp jos ir industrinio pasaulio. Taip pat senos pilys, kapinės... Skon - tai ištrūkimas iš realybės - į magišką erdvę, kurioje galime jaustis išties laisvi. Iki šiol vieną demo išleidusio projekto muzika - intensyvus hard industrial, electro-symphonic ir folk garsų lydynys.

ŠOVA

Alsuojanti gyvybė virsta paprasta, nuoširdžia gaida, kuri gali kristi į kiekvieno dvasią ir ten žydėti. Skaidrūs kanklių akordai, virkdantys smuiko garsai, šėliojantis lumzdelio raliavimas plaukia subtilia baltiškos harmonijos srove, kurioje turi susilieti tiek atlikėjų, tiek klausytojų pastangos pasiekti tarpą tarp pasaulių. Pasakojamoji tautosaka - svarbi šios kelionės dalis. Šova sukurta daugiau nei prieš metus, grojo festivaliuose Prutena, Kunigunda Lunaria ir keletoje kamerinių vakarų. Be jau girdėtų kūrinių grupė atliks ir naują programą, kurią visi grupės nariai repetavo atskirai ir nė karto kartu. Kaip susilies ir skambės dalelės visumoje - mįslė ne tik klausantiems, bet ir grojantiems.

TEMPLE OF TIERMES

Ritualas - tai pagrindinis raktažodis kalbant apie Suomijos projekto Temple Of Tiermes muziką. Audringa power electronics, pulsuojanti industrial ir švytinti ambient muzika atneša Šiaurės miškų paslaptis, pažadina magiškus patyrimus pasąmonėje. TOT nauja linkme tęsia projektą Tiermes, kuris dalyvavo MJR 2001 m., o pernai atvykti negalėjo dėl intensyvių įrašų sesijų. Naują grupės darbą išleido firma Soulworm. Ezoterinėje kelionėje jus lydės Jarkko Taivonen (gaudžianti gitara ir mechanika) ir Sarianna Tamminen (skaidrės).

TROLIS & The Giberlingers

Garsėjantis aktyvumu ir įspūdingais muzikiniais bei juvelyriniai kūriniais Trolis yra pagrindinis Žvėris šiame MJR festivalyje. Renginio metu jis pasirodys scenose net su 5 skirtingais projektais - gitara gros grupėse Obtest, Siela ir Notanga, o neribotas fantazijos ir kompiuterio galimybes demonstruos su Agyria ir savo personaliu projektu Trolis & The Giberlingers (solonis pasirodymas Afterparty metu). Pastarojo projekto diskografijoje du albumai - CDr Tuundrra ir šiemet Danguje išleistas CD Quark Gluon Plasma. Pasirodymų metu Trolis šamaniškus elementus įvelka į erdvų, skaidrų elektroninės idm trance muzikos apdarą ir surengia tikrą magiško šokio seansą. Trolio skambesio ir tribal ritmikos subtilumų neįmanoma supainioti su niekuo kitu - belieka įsijausti ir prisijungti prie pasakiškos kelionės iš pabaigos į pačią pradžią, kuomet kiekviena diena Žemėje prasidėdavo Pasaulio sukūrimu!

V.Povilioninė ir grupė VALIJA

Garsiausia Lietuvos folkloro dainininkė mėgsta ne tik tradicines liaudies dainų formas, bet ir mielai experimentuoja. Žymūs jos bendri projektai su P.Vyšniausku, grupe ŽAS, Dj Saga, perkusine grupe Djambo Party, kitais muzikantais. Pasitelkusi Lietuvos liaudies kultūros centro bendradarbius ir bendraminčius, ji 2002 m. subūrė grupę Valija, kurios repertuare atskleidžiamas grynasis liaudies dainos skambėjimas, taip pat folkloras jungiamas su džiazo, roko, techno, meditacinės muzikos ir afrikietiškų ritmų elementais. Didžiausią dėmesį Veronika ir jos kolegos skiria kalendorinėms dainoms, taip pat mielai eksperimentuoja su sutartinėmis bei mėgsta lietuviškuosius romansus.

VERDINGIS

Verdingio folkloro klubas yra būrelis entuziastų, besidominčių lietuvių folkloru - nuo tautosakos iki liaudies šokių bei muzikos. 1992 m. įkurto klubo narius tampriai sieja bendri interesai, draugiški santykiai, meilė folklorui. "Mūsų klubas sukūrė savo tradicijas ir stilių, saugo ir tęsia lietuvių liaudies senają muzikinę tradiciją. Giedame sutartines, skudučiuojame, grojame ragais, bei daudytėmis. Dabar, praėjus 11 metų nuo ansamblio įkūrimo, jaučiame, kad atėjo laikotarpis, kai reikalingas naujas postūmis naujo gyvavimo etapo pradžiai - jaunatviškas entuziazmas ir energija po truputį virsta brandžia filosofija ir profesionalumu" - pasakoja ansamblio vadovė Vida Laurinavičienė.

VILKDUJA

Padebesiuos girgžda grįžulas. Šio netradicinio prieblandų projekto įpūtėjas - Povilas, grupių Ugnėlakis, Peorth, Kūlgrinda narys. Grojant su įvairiomis grupėmis, kaupėsi daug nerealizuotų idėjų, kurios 1999 m. paskatino sukurti Vilkdują. 2001 m. pasirodė experimentinės muzikos kasetė Prieblanda. Ir žemės arbata. Kurį laiką gyvenęs Olandijoje ir išsiilgęs Lietuvos, niežtinčiai sielos pirštais Povilas lipdys keistą viziją su tribal kvapu - raganaus skardiniais medžiais, mediniais varpais, užjūrių šnypštesiais.

VISI VEJI

Latvijos post-fokloro grupė, kurios pavadinimas - Visi Vėjai - simbolizuoja jaunystę, kūrybos gyvybę ir laisvę. Daug tradicinių instrumentų naudojantys jauni muzikantai sako - "Mes grojame čia ir dabar. Mus įkvepia praeitis ir dabartis, todėl kuriame įvairią muziką. Ji tokia pat gyva kaip mes, kaip vėjai, kurie pučia iš visų pasaulio pusių..." Visi Veji susibūrė 2001 m., dalyvavo festivaliuose Vandeneje ir Baltica 2003. Grupės kūrybos pagrindas - latvių folkloro melodijos, kurios jungiamos su naujomis muzikinėmis idėjomis, - taip išgaunamos naujos dermės, gimsta visiškai nauji kūriniai.

XESS

Po to, kai Kauno grupė Liūnuosna pakeitė pavadinimą į Xess ir sugriežtino savo skambesį, šios cybergoth formacijos populiarumas Lietuvoje tik augo. Xess nemažai dėmesio skiria sceniniam įvaizdžiui ir expresijai, - bent jau sexualumo ir energijos kauniečių pasirodymams tikrai netrūxta. Pastovūs koncertų ir festivalių dalyviai yra išleidę debiutinį MCD "In Cyber Lust", atstovavo Lietuvos gothic sceną Latvijoje, pasirodys šių metų "Vampira" festivalyje Lenkijoje.

ŽVAIGŽDUMĖNIJA
Jausmingas, nuoširdus ir gražus neo-folk, atliekamas akustinėmis gitaromis, perkusija, švelniais balsais. "Pasaulis, kuriame gyvename, yra kiekvieno iš mūsų pasaulių - mažų išėjusių žvaigždžių, praskriejančių žvaigždžių, žvaigždžių-kelrodžių visuma - didelė Žvaigždumėnija"- galime pabandyti įsivaizduoti, jog tai yra nors šiek tiek ne melas, kas reikštų: tai jau yra šiokia tokia tiesa." Žvaigždumėnija gimė 2001 m. Utenoje, dalyvavo MJR pernai, šiemet įrašė demo juostą ir grojo festivalyje Prutena Karaliaučiuje.

 

:::::::::: PASKAITOS ::::::::::

Bronislava Kerbelytė "Pasakos aktualios ir šiandien"
VDU profesorė, habilituota mokslų daktarė B.Kerbelytė, Lietuvių literatūros ir tautosakos institute sudariusi Lietuvių pasakojamosios tautosakos katalogo kartoteką, kurioje susisteminta daugiau kaip 85 tūkstančiai įrašų, perkels mus į keistą pasakų pasaulį, nagrinės ir mokins nagrinėti bei interpretuoti pasakas, aiškins pasakojamojoje tautosakoje paslėptas gyvenimo paslaptis ir jų svarbą.

Daura Giedraitienė "Senojo baltų kostiumo rekonstravimo galimybės"
Dailininkė, modeliuotoja, mokytoja iš Raseinių krašto istorijos muziejaus dažnai kviečiama pasakoti apie mūsų protėvių rūbus senovėje ir visada tai daro su malonumu. Savo paskaitoje ji trumpai apžvelgs aprangos raidą nuo seniausių laikų iki XX a. ir aptars senosios baltiškos nešiosenos ypatumus preišistoriniais, ankstyvųjų viduramžių laikais ir jų aktualumą šiandien.

Jonas Trinkūnas "Darna ir šventumas"
Baltų tikėjimo bendrijos "Romuva" vadovo, Lietuvos krivio filosofiška paskaita apie seniausioje Europos kalboje išlaikytas pasaulio harmonijos sąvokas, šventumo suvokimą seniau ir dabar, sakralinės erdvės išsaugojimą. Taip pat apie baltų religijos šaknis Indijoje, kur krivis šiemet lankėsi.

Radvilė Račėnaitė "Mirties samprata lietuvių tradicinėje kultūroje"
VDU doktorantė remdamasi lietuvių pasakojamosios tautosakos, tikėjimų bei papročių medžiaga aptars mirties atsiradimo vaizdinius, personifikuotos mirties įsivaizdavimą, ženklus, pranašaujančius mirtį bei mirtį provokuojančius veixmus kasdienėje veikloje, kalendorinių švenčių ir laidotuvių metu.

Saulius Lovčikas "Kosmoso ribos ir jų samprata"
Fizikos ir astronomijos mokytojo, dirbančio Molėtų Astronomijos Observatorijoje, domėjimosi sritis - astronomijos raida, Dangaus ir žmogaus ryšių visuma įvairiais laikmečiais. Bus kalbama apie Šio ir Ano pasaulio ribų sampratą, mitinių ribų perėjimą ir pokyčius, Dangaus ženklus ir jų skaitymą, Pasaulio medį, tris vertikalaus pasaulio erdvės lygmenis, kaip kosmosą suvokia šiuolaikinis žmogus. Paskaita iliustruojama vaizdais.

Tauras Mekas "Magija senojoje medicinoje"
Medicinos mokslų daktaras, Kauno Medicinos universiteto Farmacijos muziejaus direktorius T.Mekas visą laiką ypatingai domėjosi liaudies medicina. Antrąją festivalio dieną jis su žmona parodys senosios medicinos receptus ir priemones, pokalbio metu pasidalins žiniomis apie raganiais vadinamų liaudies žiniuonių naudojamus burtus, gydymo įdomybes, mistiškus metodus, nepaprastas augalų savybes.

Ugnius Liogė "Senosios Ugnies atgimimas jaunimo muzikoje"
Prieš 10 metų Lietuvoje susikūrė pirmosios jaunimo grupės, kurių muzikoje buvo ryškūs pagoniškos kultūros motyvai ir karingos idėjos. Taip pat prieš 10 metų savo veiklą pradėjo Dangus. Šioms sukaktims skirtame suėjime Ugnius aptars istorija tampančių įvykių ištakas, raidą, aplinkybes ir neatsitiktinius sutapimus. Taip pat Dangaus dabarties ir ateities idėjas.

Vaclovas Mikailionis "Lietuvos gyvastingumo paslaptys"
Lietuviai - viena seniausių pasaulio tautų. Jie išsaugojo archainę patirtį padedančią išgyventi sunkiausiomis sąlygomis, o tai ypač aktualu nūdienos laikais. Apie tai pasakos ir diskutuos etnologas, Vilniaus baltų tikėjimo bendruomenės "Romuva" vaidila V. Mikailionis.

Viktoras Alekna "Pasipriešinimo kova Lietuvoje pokario metais"
Rašytojų sąjungos narys, knygos "Ūžė žalia giria" autorius, buvęs tremtinys V.Alekna papasakos apie žymiausių Didžiosios kovos apygardos partizanų žygius, pasipriešinimo kovos strategiją. Lektorius ypatingą dėmesį skirs partizanų būrių vadovaujamų Žaliojo Velnio ir Dobilo veiklai ir mūšiams.

Voldis Striužas "1944 - 1954 m. laisvės kova buvusioje Švenčionių apskrity"
Kultūros vertybių apsaugos departamento, kultūros paveldo centro vyr. specialistas V.Striužas gerai ištyrinėjęs pokario laisvės kovų įvykius ir strategiją, surinkęs ir liudininkų atsiminimus, ir archyvinius duomenis, pasakos apie įnirtingas kovas su okupantais Švenčionių ir kt. apskrityse. Paskaita bus paįvairinama muzikiniais intarpais - tai virpinančios sielą kovinės partizanų dainos, kurias surinko ir atlieka pats lektorius.

 

:::::::::: Filmai ::::::::::

"Aisčiai"
Filmas supažindina su pastarųjų metų Lietuvos archeologijos tyrinėjimais, iš kurių aiškėja mūsų protėvių gyvenimo būdas ir aplinkybės, kultūros raida nuo akmens amžiaus iki XII šimtmečio. LRT, 35 min.

"Partizanai"
Filmas apie Dainavos srities partizanų vadą, Lietuvos laisvės kovos sąjūdžio vadovą Adolfą Ramanauską - Vanagą, okupantų sušaudytą 1957 metais. Scenarijaus autorius ir režisierius Edmundas Zubavičius. LRT, 1993 m. 60 min.

"Industrial Symphony No.1"
The dream of brokenhearted - postmodernioji klasiką, kurią beveik spontaniškai sukūrė du genijai - režisierius David Lynch ir kompozitorius Angelo Badalamenti. Nuostabus, kerintis industrinis perfomansas su Julia Cruise balsu. Nors ši juosta priklauso beprotiškų Lynch'o šedevrų lentynai, ją rasti ir pamatyti ne taip jau lengva. Taigi, naudokitės proga. Propaganda Films, 1989.

"Velna kalpi"
"Velnio tarnai Velnio malūne" - skelbia šio legendinio latvių filmo antraštė. Sukurtas 1970 m. rašytojo Rutku Tevs romano motyvais, šis nuotaikingas filmas pasakoja apie tris liaudies herojus, siautėjančius švedų-lenkų karo metais XVII a. "Trys didvyriai pakilo į kovą, kokie drąsus jie! Nuo Dauguvos iki Gaujos garsūs jie!" Rež. A.Leimanis. Latvių kalba, 120 min.

Lietuviškų animacinių filmų programa
Skaistų antrosios festivalio dienos rytą savo filmukus parodys ir apie juos papasakos žymūs Lietuvos animatoriai - Algirdas ir Aurika Seleniai, Jūratė Leikaitė, Ilja Bereznickas. Programoje - animacija mažiems ir suaugusiems - J.Visockio "Kaip atsirado žemė", J.Leikaitės "Braškės ant eglės", "Sraigė Maiva", "Svajonių bokštas", "Solistė", "Metamorfozės", Selenių "Vilniaus mergelė", "Neringa", "Žemaitė - žemaičių pramotė", Iljos Bereznicko "Senelis ir senelė", "Baubas".

"Partizanės"
Filme pasakojama apie pokario metų partizanes, moteris, kurios kartu su vyrais kovojo dėl Lietuvos laisvės. Scenarijaus autorius ir režisierius Edmundas Zubavičius. LRT, 1995 m. Trukmė 59 min.

"Namai"
Magiškų vizijų kupinas iškiliausio moderniųjų laikų lietuvių režisieriaus Šarūno Barto filmas, kuriame kalba vaizdai. Tradicinę dramaturgiją ignoruojantis autorius netapo populiarus Lietuvoje ir jo kūrinius dažniau mato užsienio festivalių žiūrovai. Ten Š.Barto filmai turi ištikimų gerbėjų ratą. Dviejų valandų trukmės laisvos struktūros, minimalistinės formos juosta "Namai" yra neabejotinai vienas intelektualiausių ir įspūdingiausių darbų Lietuvos kinematografijos istorijoje. ... Kai nežinai - kiek kambarių tavo namuose... Filme nekalbama. Kinema, Gemini Films - La Sept Cinema (Prancūzija), Madragora Filmes (Portugalija).

Rein Raamat animaciniai filmai
Žymiausią Estijos animatorių Rein Raamat labiausiai išgarsinę filmai - "Suur Tõll" (Didysis Tollis, 1980), pastatytas epinių liaudies sakmių motyvais ir groteskiškai velniškas "Põrgu" (Pragaras, 1983), kuriam įstabų garso takelį sukūrė kompozitorius Lepo Sumera. Šie pilnametražiai filmai Jus turėtų maloniai nustebinti.

"Meškutė Nida"
Pernai MJR programoje žiūrovų simpatijas pelnę klasikiniai, nostalgiškai mieli pasakojimai apie Lietuvos gamtą ir naivokus patrakusios meškutės Nidos nuotykius. Gera proga tiesiog maloniai praleisti laiką. LRT.
"Bear Nida"

"Velnio išvarymas iš Mykolų kaimo"
Matyt be šio pastoviai pageidaujamo filmo nebeapsieis nei vienas MJR festivalis. Velniškai nuotaikingas filmas A.Kazakevičiūtės ir N.Vėliaus sudarytos sakmių knygos "Sužeistas vėjas" motyvais. Į ramų kaimo žmonių gyvenimą nuolatos įsikiša velnias su savo išdaigomis ir burtais. Rež. A.Puipa. LRT, 1996.