:::::::::::
Legendinė vieta :::::::::::

Septintasis MJR ritualas savo vieta pasirinko legendinę Kernavę, kuri nuo senų senovės garsėjo kaip istorijos ir senosios religijos centras, pirmoji Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės sostinė. Užlipus ant įspūdingo dydžio Kernavės piliakalnių ir žvelgiant į nuostabaus grožio Pajautos slėnį, vargu ar įmanoma nepajusti didingos Praeities dvasios ir iš Gamtos gelmių besiveržiančios maginės energijos.

Kernavė lengvai pasiekiama iš abiejų pagrindinių šalies autostradų, 40 km nuo Vilniaus į Šiaurės Rytus. Juodaragio renginiai vyx puikioje, originaliai įrengtoje vietoje Valiukiškiuose, - apie 3 km nuo Kernavės. Šią vietą lengvai pasiexite keliu per Kernavės mišką mašina arba pėsčiomis. Didelė aptverta teritorija su įspūdingais įvairaus dydžio mediniais pastatais ant gražaus Neries kranto yra ideali vieta Juodaragio vyxmui ir maloniam laiko praleidimui. Jos dvasia Jus nustebins.

Kadangi iš Vilniaus į Kernavę per dieną važiuoja tik 3 autobusai, planuojamas specialus autobuso reisas penktadienį. Iš Kernavės iki festivalio vietos kursuos mikroautobusas (šių transportų grafikai bus paskelbti prieš pat festivalį). Patogu atvykti sava mašina, - festivalio teritorijoje įrengta reguliuojama ir saugoma aikštelė.

Kernavė-Valiukiškiai schema [88Kb]
Apylinkių žemėlapis [169Kb]
Renginio teritorija [netrukus]
Transporto schema [netrukus]

 

::::::::::: Istorija ir magija :::::::::::

Retas Lietuvos gyventojas nežino didingos Kernavės istorijos. Tai viena pačių didingiausių ir įdomiausių vietų Lietuvoje. Šiame legendiniame miestelyje ir apylinkėse yra daugiau negu 50 archeologijos, istorijos ir kultūros paminklų, tarp jų - didžiausias Lietuvoje gynybinis 5 piliakalnių kompleksas. Šalia piliakalnių, Pajautos slėnyje prie Neries, yra buvęs medinis viduramžių miestas. Pirmą kartą istoriniuose šaltiniuose Kernavė paminėta 1279 m. Hermano Vartbergės bei eiliuotoje Livonijos kronikose kaip Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Traidenio (1269-1282) valda. XIII a. Kernavės tvirtovė ir miestas buvo vienas svarbiausių Lietuvos ekonominių ir politinių centrų. Kartais Kernavė vadinama Lietuvos Troja, kuri iki šiol taip ir nesulaukusi savo Homero.

Žmonės šiose vietose apsigyveno daugiau nei prieš 10.000 metų. Pirmojo tūxtantmečio viduryje prasidėjus pirmeisiems priešų puldinėjimams, Kernavės gyventojai iš Pajautos slėnio kėlėsi gyventi į įtvirtintus piliakalnius. Pastarieji karo tixlams tarnavo iki pat XIV amžiaus. Gerai įtvirtintas miestas buvo sunkai įveikiamas kryžiuočiams, Kernavė minima septyniuose Ordino žygių aprašymuose. Juose pažymėtos net trys brastos per Nerį. Kernavės miestas ir pilys sudeginti 1390 m. Perkėlus sostinę i Trakus, Kernavė liko neeilinė vietovė ir srities centras, pats DLK Vytautas kartais nevengdavo Kernavės kunigaikščio titulo (Dux Cernoviensis). Kernavė tapo DLK dvaru ir ilgainiui jos politinė reikšmė sunyko. Legendinis miestas prisimintas tik XIX amžiuje romantikų. Kernavė dėl įvairių priežasčių neturėjo gerų sąlygų vystytis ir liko nedideliu, bet labai mielu ir paslaptingu miesteliu, kuriame kiekvienas apsilankymas palieka savitą pėdsaką... Miesto herbas - riteris, stovįs prie sugriuvusio miesto vartų su kardu ir skydu. Apačioje esantis užrašas - "Geriau netexiu gyvybės, kaip laisvės" - puikiai atitinka Kernavės dvasią.

Kernavė kadaise buvusi ir svarbiausias Lietuvos pagoniško kulto centras. Paslaptingųjų krivių laikus mena dviejų Kernavės piliakalnių pavadinimai - Aukuro ir Lizdeikos kalnai - bei čia pat buvusio Kriveikiškių vienkiemio pavadinimas. Ir už 2 km ošiantis Pagojaus miškelis. Padavimai sako, jog po krikščionybės įvedimo, kai Jogaila Vilniuje sugriovė centrinę Perkūno šventyklą, Krivių krivaitis Lizdeika pasitraukė į Kernavę ir šiose šventose vietose kurstė tikėjimo ugnį iki paskutiniųjų dienų. Pagoniška šventovė stovėjusi ant Aukuro kalno. Seni žmonės paskoję, jog ant šio piliakalnio viršūnės augęs didžiulis ąžuolas, kurį nulaužusi vėtra. Tyrinėtojų manymų, senųjų kulto vietų būta prie Pragarinės ir Spėros ežerų, taip pat gojuose Pajautos slėnyje. Sakralinį Kernavės išskirtinumą pažymi ir tai, jog būtent čia iškart po krikšto buvo pastatyta medinė katalikų bažnyčia - krikščionys nuosekliai laikėsi savo agresyvios taktikos ir pirmiausia savo šventyklas statė svarbiausiose senosios religijos vietose.

Sakralinė Kernavės aura aiškiai juntama, todėl suprantama, kad ši vieta garsėja ir gausiais padavimais, glaudžiai susipynusiais su istorija. Sakmės apdainuoja legendinį kunigaikštį Kernių, ne kartą sutriuškinusį kryžeivius, ir jo dukterį Pajautą. Pasak žymiojo "Lietuvos ir Žemaitijos didžiosios kunigaikštijos metraščio", pabrėžiančio Lietuvos valdovų romėnišką kilmę, Kernavės valdovas buvęs Palemono vaikaitis, Kūno sūnus. Kiti pasakojimai byloja apie gausius požemius, kuriais iš Kernavės buvo galima nukeliauti į Trakus ir Vilnių. Kernavėje požemio durų būta geležinių, Trakuose - sidabrinės, o Vilniuje - auxinės. Apylinkių kloniais taip pat klajoja legendos apie Pragarinės ežero siaubūną ir Spėros kunigaikštį.

Dabar Kernavė nedidelis ir mielas miestelis, kuriame rasite Valstybinį istorijos ir archeologijos muziejų (dirba iki 17.00 val., įėjimas 3 Lt), didelio entuziasto Algio Kryžanausko įkurtą muziejų "Armonika" ir vieną nerealiausių ir paslaptingiausių projektų - Paslapčių muziejų, kurio šeimininkas Algirdas Alekna pasakoja, kad esame Elitinės Atlantidos vaikai, kad Kernavei neprilygsta net Tibetas, kad čia glūdi pati pradžių pradžia ir begalę kitų įdomių dalykų. Miestelyje taip pat Jūsų paslaugoms telefonas, "Kerniaus" kavinė, kelios parduotuvės.


::::::::::: Apylinkės mena baltų auxo amžių :::::::::::

Kernavės apylinkėse gausu įspūdingų piliakalnių, alkakalnių, pilkapių ir mitologinių akmenų, ypač paneriais keliaujant link Vilniaus. Vykdami į Festivalį regioniniame Neries parke galite aplankyti Velniakampio, Bradeliškių, Buivydų, Karmazinų piliakalnius. Ties Dūkštomis ošia didžiausias Lietuvos ąžuolynas. Jame išlikęs ir bene žymiausias Lietuvos akmuo su keturiais runų ženklais. Kai kas teigia, jog pagrindinės senosios šventvietės buvo ne Kernavėje, o ties Dūkštomis. Žymių akmenų šiose žemėse yra ir daugiau - Trys broliai Gabijoluose, akmuo su žmogaus pėda Mitkiškėse, Gaidžio akmuo upėje ties Valiukiškėmis...

Sakoma, kad žymus Karmazinų piliakalnis, esantis ties Dūkštos intaku į Nerį, išties yra alkakalnis, Viršupiu vadinamas. Senų žmonių pasakojimai mena čia buvus pagonių šventyklą, kurią dviem ratais juosė 18 ąžuolų. Taip pat kalbama apie įvairius vaidenimusis. 1999-aisiais Ramuvų sąjunga čia pasodino Vienybės Tūkstantmečio Ąžuolą. Iš Vilniaus neprivažiavę Dūkštų bažnyčios 200 m ir pasukę kairėn nuo kalniuko, už kilometro rasite Karmazinų pilkapyną, kuris yra vienas galingiausių Lietuvoje. Čia 12 ha plote yra virš 130 pilkapių, kurių skersmuo nuo 6 iki 24 metrų, o aukštis apie 1 m. Pasakojama, jog dar prieš II-ąjį Pasaulinį karą tarp pilkapių buvęs senas ąžuolas ir akmeninis Perkūno stabas šalia. Dabar šioje vietoje kasmet dega Vėlinių laužai. Toliau, prie Rastinėnų, miško glūdumoje stūxantis Velniakampio piliakalnis yra mįslinga ir graži vieta, iki šiol atitinkanti savo pavadinimą...

Daugiau apie Kernavę:
http://www.travel-lithuania.com/kernave/
http://muziejai.mch.mii.lt/Sirvintos/kernaves_archist_muziejus.htm