::::::::::::::::::::: Septintojo Rato regėjimas ::::::::::::::::::::::

Gęstančios vasaros gaivoje, mįslingame miško šnarėjime, laukinio alsavimo tobulybėje, tekančios srovės simfonijose - būkite pasveikinti atvyxtantys į septintąjį festivalį Mėnuo Juodaragis. Būkit nudžiuginti ir suintriguoti tie, kam kūrybinis naujosios baltiškos pasaulėžiūros ritualas yra svarbus ir laukiamas. Mitologinių ornamentų dekoras šnabžda, jog viskas, ko ieškome - jau buvo. Bet dieviškųjų kalvių ritmas nesustoja. 3 dienos pulsuojančios Paslapties - žaidimas virsta ritualu, o ritualas - žaidimu. Gelmėn. Mes einam Ratu...

MJR - tai nepriklausomas įvairiakryptis renginys, kurio dalis jungia neofolk darkwave koncepcija. Savitų menų, dažnių, estetikos kūrybos šventė, komercinės tuštybės nesugadintų, nuoširdžių ieškotojų seminaras, amžinojo ritualizmo gelmė paskutiname pagoniškame Europos krašte. Įvairios kartos, įvairios idėjos ir stiliai - bet vienas jausmas, vienas Žemės ritmas.

Tėkmė generuojama daugeliu senų ir modernių garso krypčių - ethno, neo-folk, gothic, ambient, noise, industrial, ebm, tribal, avantgarde ir kt. Nors jos pakankamai skirtingos, visos turi kai ką bendro dark-folk-wave srovėje, kiekviena savaip užburia ir patvirtina nevienareikšmišką MJR prigimtį, kas ir yra galingo ritualo esmė. Monoateistinės ideologijos ir matricos beprasmybė - ne šios sakmės dalis... Baltiškas žaltys savo uodegos neryja.

Mes ieškome, nes jaučiame. Kažkur čia - srovėje, medžiuose, po velėna, liepsnų šokyje, mūsų genetinėje sekoje - yra archetipinis Visatos raktas, kurio galią kadaise taip gerai žinojo Europos tautos. Šios expedicijos žvilgantis ginklas - folkloras su savo vaikaičiais. Čia jis nėra tik priemenės iliustracija, ar pramoginis patapsėjimas prie alaus. Tai amžiais išsaugotas Veixmo Principas, Praeities ir Ateities jungtis Laike. Užburto instinkto grožis, kuriam mes linkę suteikti elitinę sklaidą.

Šaltos Istorijos lūpos vargu ar bepasakys ką nors naujo. Moxliniai terminai vargu ar atskleis Paslapties plazdenimo grožį. Vargu ar surasime savo Protėvių šviesą klastinguose metraščių labirintuose. Bet mes tikime, kad esminius Didžiosios Legendos fragmentus galime atkurti ir kitaip - daug stipriau - savo Krauju ir Širdimi. Daugelis nuostabių vertybių ir Tradicijos raktų tapo amžiais nuskandinta muziejinio fetišizmo liūnuose. Sakmės mirė užmarštyje, išnarstytos ir nukryžiuotos prie mauzoliejinių rakandų. Mūsų ritualo tiesa - aktualizuoti magišką Universumo modelį čia ir dabar - naujomis priemonėmis, nauja postmodernia kalba. Tikime, jog tai nėra vien Baimė prarasti identitetą ir tapti vienkartiniu Niekuo ar rudimentinė duoklė Nostalgijai. Tai kosminis judesys su ryškia ir kupina Ateities projekcija. Pabudimas tampa Gyvybe, kaip tai jau buvo šešetą kartų prieš tai...

Šiemet MJR vyxmas užvaldo naują erdvę - legendinės Kernavės mišką. Naujos vietos laisvė, gelmė ir istorinis-maginis palikimas stipriai žavi ir jaudina, žada naujus atradimus. Ir ši kaita nėra atsitiktinė. Naujas ciklas, sekantis tūxtantmetėmis Krivių pėdomis, Festivalį dar labiau priartina prie Gamtos ir pačios esmės. Be to, būtina prisiminti, kad MJR dvasią kuria ne tik kolektyvai, grupės, menininkai ir lektoriai - visi žiūrovai taip pat! Betarpiškumas ir tolerancija tebūnie ryškiausios MJR ypatybės.

Vėlgi, džiugu, kad Festivalis pritraukė įspūdingą būrį žymių dalyvių iš užsienio ir Lietuvos. Naujos erdvės privalumai žada, kad dar labiau išaugusią programą pavyx padaryti itin patogią žiūrovams. Be tradicinių koncertų (dvi scenos gyviems pasirodymams + viena didžėjams), paskaitų, parodų ir filmų, vyx specialūs projektai - viduramžių kautynės (Kovarniai), archainių šokių ir tribal būgnų projektų tęsimas (atsivežkite būgnus ir kitus instrumentus!), Pasakų namelis, ypatingos vakaronės, įspūdingas atidarymas. Su savomis idėjomis galite prisijungti kiekvienas!

Papildomos šių metų gijos - senosios pasakos ir miško broliai. Mūsų pasakose užkoduota daug itin svarbių dalykų, kurių dažnas nebelinkęs pastebėti. Bet pasakos šiandien yra daug aktualesnės ir realesnės, nei mums gali atrodyti. Visa esmė - kuriam "realybės" modeliui atiduodate savo sąmonę. Taigi, MJR 2003 kviečia matricinę realybę į dvikovą! :) Apie pasakas kalbės didžiausi šios tautosakos rūšies specialistai, jų fragmentus savo programose naudos kai kurie kūrėjai, bus įrengtas Pasakų namelis, kuriame, skambant giliai muzikai, žiūrovai galės patys sekti pasakas, jas transformuoti ir kurti. Miško broliai - kur kas istoriškenė tema, kelianti nemažai diskusijų. Žmonės, išėję į pražūtį, pasivadinę pagoniškais slapyvardžiais ir visą savo gyvenimą iškeitę į kelis laisvės ir kovos metus giriose - kas jie buvo? ir kokia Ugnis degė jų krūtinėse? Jų atmintis pastaraisiais metais ne retai tapo menkinama, todėl mes siūlome naujoje, ne davatkiškoje šviesoje pažvelgti į šios bene paskutinės tyro baltiško patriotizmo apraiškos didingumą.

Na, o šalia rimtų dalykų Festivalyje, žinoma, bus pakankamai erdvės tiesiog maloniam laiko praleidimui. Žvaigždės, miškas, upė, žolė, laužai, vėjas, alus, rūkas, paukščių čiulbėjimas - visa tai nepakartojama aplinka atitolti nuo rutinos, pailsėti, mąstyti, žaisti ir bendrauti. Oras bus geras. Nes MJR karūna vėl ryškiai dega, o mes - einam Ratu.

Iki malonaus ir galingo,

MJR komanda:
  Ugnius Liogė
  Lauras Lučiūnas
  Marius Galinis
  Gintarė Lučiūnaitė
  Gediminas Banaitis
  Jurgita Nagrockytė